Pracownik i koronawirus. Jakie mam prawa?
Specustawa, która weszła w życie 8 marca, zmienia znacząco sposób organizacji pracy, w związku z zagrożeniem koronawirusem. Jakie prawa przysługują pracownikowi?

- Anna Malinowska
- /
- 17 marca 2020
Czy pracodawca może zmusić mnie do pracy zdalnej?
Zapisy ustawy koronawirusowej przewidują, że pracodawca może polecić pracownikowi, by ten wykonywał pracę zdalną. Nie musi też uzasadniać takiej decyzji. Co istotne, to pracodawca decyduje o tym, że pracownik może wykonywać pracę z domu. Ustawa koronawirusowa nie daje takiego prawa pracownikowi. Decyzja należy wyłącznie od pracodawcy. Ustawa nie określa, w jaki sposób powinna przebiegać taka praca.
CZYTAJ TEŻ Zawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonosza
Czy mogę odmówić wyjazdu służbowego w miejsce zagrożone?
Jeśli pracodawca chce wysłać pracownika w delegację służbową, główna zasada jest taka, że pracownik nie może odmówić pracodawcy. Oczywiście od tej zasady przewidziane są wyjątki. Chodzi tu np. o sytuację, gdy warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP, a także stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Wtedy pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonania pracy. Może powołać się w tym przypadku na zalecenia władz państwowych.
Czy pracodawca może skontrolować, gdzie spędzam urlop?
W czasie koronawirusa pracownik ma prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Jeśli w tym czasie pracownik będzie chciał wyjechać w miejsca zagrożone koronawirusem, to pracodawca nie ma możliwości zakazać tego pracownikowi. Pracownik nie musi też przekazywać pracodawcy informacji na temat tego, gdzie spędza urlop.
Czy pracodawca może mnie zmusić do skorzystania z urlopu?
Warto wiedzieć, że pracodawca nie ma prawa zmusić pracownika do skorzystania z urlopu. Może jednak to zasugerować. Wyjątkiem jest zaległy urlop. W tym przypadku pracodawca może wysłać na niego pracownika. I to nawet w sytuacji, gdy pracownik nie wyraża na to zgody. Pracodawca nie może też zmusić pracownika do odbycia kwarantanny.
Czy pracownik musi odbyć dodatkowe badania lekarskie?
Specustawa koronawirusowa nie przewiduje dodatkowych badań lekarskich dla pracownika. Są one obowiązkowe, gdy pracownik był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni.
CZYTAJ TEŻ Epidemia vs pandemia — czym jest, co oznacza i jakie obowiązki nakłada?
Szef podejrzewa u mnie koronawirusa. Czy może nie dopuścić mnie do pracy?
Prawo nie przewiduje możliwości niedopuszczenia pracownika do pracy, gdy pracodawca podejrzewa, że stan zdrowia pracownika nie jest dobry. Musi jednak chronić zdrowie innych pracowników. W związku z tym może poprosić lekarza, by ten potwierdził stan zdrowia pracownika. Warto jednak wiedzieć, że pracownik ma w takiej sytuacji możliwość wystąpienia z pozwem o dyskryminację. Bo to nieupoważniona ingerencja w stan zdrowia.
Zasiłek opiekuńczy dla pracowników
Pracownik ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on w przypadku osobistej opieki nad dzieckiem, które ma nie więcej niż 8 lat.
Czy pracodawca może pytać mnie o to, gdzie ostatnio przebywałem, jeździłem?
Ryzyko ochrony przed koronawirusem może powodować chęć zbierania dodatkowych danych związanych z pracownikiem. Na razie nie ma jednak wytycznych Urzędu Ochrony Danych Osobowych na ten temat. Chodzi tu przede wszystkim o zbieranie informacji o stanie zdrowia. Zawsze muszą być one zgodne z RODO.
CZYTAJ TEŻ Wsparcie dla kredytobiorców — banki zapowiadają odroczenie w spłacie rat
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.