Co mi grozi za porzucenie pracy?

Zagrożenie koronawirusem, a może znudzenie obecnym zajęciem. Niezależnie od powodu, zawsze warto zastanowić, czy warto rzucać pracę. Czy można zostawić pracę z dnia na dzień?

Co mi grozi za porzucenie pracy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 marca 2020

Skutki porzucenia pracy bez poinformowania o tym pracodawcy mogą być poważne. Zależą też od rodzaju umowy, która pracownik zawarł z pracodawcą. Na początku zajmiemy się umową o pracę

Przyczyny rzucenia pracy mogą być różne. Może to być stres, wypalenie zawodowe albo chęć zmiany otoczenia. Zdecydowanie jednak nie warto w takim momencie porzucać pracy bez informowania o tym swojego pracodawcy. Jeśli masz umowę o pracę można ją po prostu rozwiązać za porozumieniem stron. Jeśli pracodawca się na to zgodzi, będziesz mógł odejść z pracy z dnia na dzień. Jeśli się nie uda, będzie trzeba zachować okres wypowiedzenia. Podobnie będzie w sytuacji, gdy znajdziesz nową pracę. Jeśli masz umowę o pracę, raczej nie będziesz mógł odejść z niej „ot tak po prostu”. Nie możesz też odejść z dnia na dzień, bo praca ci zwyczajnie nie odpowiada.

Co to jest porzucenia pracy?

Prawo nie definiuje, co to jest porzucenie pracy. Można więc domniemywać, że chodzi tu o sytuację, w której pracownik po prostu przestaje świadczyć pracę, a na dodatek robi to w sposób nagły i nieprzewidziany. Mało tego. Jest to postępowanie stałe, czyli po tym, jak pracownik podejmuje decyzję, że nie przyjdzie do pracy, to faktycznie tego nie robi. Jeśli pracowni porzuci pracę z dnia na dzień bez poinformowania o tym pracodawcy, to zgodnie z prawem wciąż jest zatrudniony.

CZYTAJ TEŻ Czy można dostać zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego?

Konsekwencje porzucenia pracy

Konsekwencje porzucenia pracy są dotkliwe szczególnie w przypadku umowy o pracę. Najpoważniejszą konsekwencją, której trzeba się spodziewać za porzucenie pracy to zwolnienie dyscyplinarne. Warto wiedzieć, że nieusprawiedliwione porzucenie miejsca pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Konsekwencją tego jest możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia i wręczenie mu tzw. „dyscyplinarki”. Zwolnienie dyscyplinarne musi być wpisane do akt pracownika i pozostaje w nich dożywotnio. Oznacza to, że jeśli w przyszłości taki pracownik będzie szukał pracy, to może mieć z tym problem, ponieważ zwolnienie dyscyplinarne będzie widoczne przez lata. Zwolnienie dyscyplinarne skutkuje też utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Co mi grozi za porzucenie pracy?

Dotkliwą konsekwencją jest brak pensji za dni, w których jesteś nieobecny w pracy. Jeśli pracodawca uzna, że odejście naraziło go na bardzo duże szkody, będziesz musiał zapłacić odszkodowanie.

CZYTAJ TEŻ Za co możesz dostać dyscyplinarne zwolnienie z pracy?

Porzucenie pracy przy umowie zlecenie

Oczywiście najbardziej dotkliwe konsekwencje porzucenia pracy dotyczą sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenia nie ma możliwości wystawienia „dyscyplinarki”. W tym przypadku łatwiej obciążyć cię karą za to, że zlecenie nie zostało wykonane. Niezależnie od tego, pracodawca będzie mógł w każdym momencie zażądać dodatkowo odszkodowania za szkody, które poniósł poprzez niewywiązanie się pracownika z wykonania zlecenia. Warto jednak wiedzieć, że tak jak w przypadku umowy o pracę, także i przy „zleceniu” o odszkodowaniu decyduje sąd.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Czy jeśli ogłoszą epidemię mogę zostać powołany do pracy podczas zwalczania jej skutków?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!