Jak pracować efektywnie z domu, gdy dzieci zostają z tobą?

Koronawirus spowodował, że wielu pracowników przeszło na pracę zdalną. Dla sporej grupy był to pierwszy raz, gdy spróbowali takiego sposobu. Jak więc efektywnie wykonać swoje zadania, gdy na dodatek w domu są dzieci?

Jak pracować efektywnie z domu, gdy dzieci zostają z tobą?
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 marca 2020

Praca z domu może wydawać się przyjemna i wspaniała. Nie tracę czasu na dojazdy, mogę później wstawać. No i nie ma obawy, że szef wpadnie do biura z nieprzewidzianą wizytą. Problem pojawia się, gdy nigdy wcześniej nie pracowałeś w ten sposób, a na dodatek masz jeszcze poważną przeszkodę – dzieci, które nie idą do szkoły z powodu koronawirusa. Jak w takiej sytuacji pracować efektywnie?

Warto pamiętać, że praca w domu, gdy są w nim dzieci nie będzie wcale prosta. Wymaga bardzo dużo samozaparcia i dyscypliny. Od całej rodziny.

CZYTAJ TEŻ Czy można dostać zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego?

Rutyna to podstawa

Podstawą efektywnej pracy jest rutyna. Jeśli dotychczas zaczynałeś pracę o godzinie 8 lub 9, bądź i o tej porze w pełni gotów do pracy. Praca w domu pozwala na elastyczność, ale pamiętaj — rutyna musi istnieć. Ściśle przestrzegaj planu zajęć. Jeśli dziecko ma naukę online, zorganizujcie czas w taki sposób, by w określonych godzinach zajmować się pracą, a dziecko — zajęciami szkolnymi.

Zaczynajcie każdego dnia swoje zajęcia o tej samej godzinie. Co istotne, nie pracuj w piżamie. Oczywiście nie musisz zakładać garnituru czy garsonki. Możesz paradować w dresie. Ważne, aby było to ubranie, w którym wygodnie ci się pracuje.

Praca zdalna wymaga też specyficznych umiejętności komunikacyjnych. Powinny być klarowne i jasne. Każdy dzień pracy rozpocznij od odebrania maili i zaplanowania dnia pracy.

Jak przygotować stanowisko pracy?

Dbaj też o komfort stanowiska pracy. Jeśli twoja praca polega na rozmowach telefonicznych, zadbaj o to, aby mogły być przeprowadzone w sposób gwarantujący prywatność. Warto zastanowić się nad możliwością montażu zamka w drzwiach, tak by dzieci nie mogły wejść do pokoju, w którym akurat prowadzisz rozmowę telefoniczną. Jeśli masz przewidziane videokonferencje, zwróć uwagę na tło. Mało profesjonalnie będzie wyglądało, gdy za tobą będzie regał z zabawkami dziecka. 

Co ważne, wygospodaruj sobie miejsce do pracy. Nie pracuj w piżamie w łóżku czy na kanapie. Praca ma być pracą.

Zadbaj o sprzęt

Zwróć uwagę czy sprzęt, na którym pracujesz będzie w stanie „udźwignąć” wszelkie programy i aplikacje, których musisz używać. Czy masz sprawną drukarkę? Czy wiesz, jak skonfigurować sprzęt? Miej pod ręką kontakt do działu IT, który będzie w stanie pomóc odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości.

Poprawiaj relacje międzyludzkie

W przypadku pracy zdalnej kontakty są bardzo ograniczone. W związku z tym samodzielnie stwarzaj okazję do kontaktu. Zadzwoń do znajomych, zapytaj co u nich, jakie mają plany itd. Staraj się brać udział w telekonferencjach i "widywać" się przynajmniej w ten sposób ze współpracownikami.

Dbaj o kondycję fizyczną

Praca w domu może cię rozleniwiać. Pamiętaj jednak, by regularnie robić sobie przerwy. Wyjdź na krótki spacer, korzystaj też regularnych posiłków.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli?

Rozmawiaj z dziećmi

Warto wyjaśnić dzieciom, że musisz przez określony czas popracować w domu i że wykonujesz te same zadania, co w biurze. Pomóż zaplanować dziecku jego plan dnia tak, aby w czasie twojej pracy większość czasu spędzało na nauce lub cichej zabawie. Staraj się nagradzać dziecko za umiejętność zdyscyplinowania się.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, umów się z przełożonym na zadaniowy tryb pracy. Dzięki temu będziesz mógł pracować, gdy twoje dziecko będzie zajęte swoimi obowiązkami i nie będzie wymagało takiego zaangażowania z twojej strony.

Pamiętaj, że pracy w domu też trzeba się nauczyć. Nawet jeśli koronawirus „zmusił” cię do takiego stylu pracy, może się okazać, że taki sposób będzie ci odpowiadał i stanie się twoim jedynym.

CZYTAJ TEŻ Czy otrzymam zwrot kosztów za płatne zajęcia dziecka w związku pandemią koronawirusa?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!