fb

Wsparcie dla kredytobiorców - banki zapowiadają odroczenie w spłacie rat

Kredyty hipoteczne spłaca ponad 4 mln Polaków. Już za chwilę może okazać się, że wielu kredytobiorców w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa nie będzie w stanie regulować na czas swoich zobowiązań, bo rata kredytu będzie zbyt dużym obciążenie budżetu gospodarstwa domowego. Związek Banków Polskich zapowiada specjalną pomoc dla takich osób.

Wsparcie dla kredytobiorców - banki zapowiadają odroczenie w spłacie rat
 • Anna Stępniewska
 • /
 • 17 marca 2020

Pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Obecnie kredytobiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego, mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przez okres do 3 lat zobowiązanie za kredytobiorcę spłaca Fundusz, ale kwota raty wsparcia nie może być wyższa niż 2 000 zł miesięcznie. Takie wsparcie to inaczej pożyczka na spłatę zadłużenia. 

Kwota pożyczki z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań kredytobiorcy z tytułu kredytu mieszkaniowego nie może być wyższa niż 72 000 zł. Po 2 latach od udzielenia pożyczki trzeba zacząć ją spłacać. Okres spłaty wynosi 12 lat — 144 równe nieoprocentowane miesięczne raty.

Aby otrzymać takie wsparcie, kredytobiorca musi spełnić szereg wymogów, m.in. nie może być właścicielem innej nieruchomości, strata pracy musiała nastąpić wyłącznie z winy pracodawcy, czy bank, w którym mamy kredyt już wypowiedział nam umowę. Dlatego w obecnym czasie takie wsparcie może okazać się niewystarczające, bo jest obłożone zbyt wieloma ograniczeniami.

CZYTAJ TEŻ Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

CZYTAJ TEŻ Wybór najtańszego kredytu gotówkowego

Pomoc banków — wakacje kredytowe

Już dziś wiele banków oferuje tzw. wakacje kredytowe. Po złożeniu wniosku w banku kredytobiorca otrzymuje na jakiś czas zwolnienie w spłacie rat. Wakacje kredytowe dotyczą zwykle raty kapitałowej, część odsetkową trzeba będzie zapłacić. Banki oferują wakacje kredytowe od 1 miesiąca do nawet 18 miesięcy:

 • PKO PB — 1 miesiąc (z możliwości można skorzystać raz w roku), 

 • Millennium — 1 miesiąc (z możliwości można skorzystać raz w roku), 

 • Pekao SA — 6 miesięcy w roku (o pomoc można wystąpić maksymalnie 2 razy w okresie kredytowym, ale nie częściej niż raz na 5 lat),

 • mBank — do 6 miesięcy (odroczenie dotyczy raty kapitałowej),

 • Alior Bank — do 3 miesięcy (wakacje kredytowe obejmują całą ratę kapitałowo-odsetkową),

 • Credit Agricole — do 3 miesięcy (z oferty można skorzystać po pierwszym roku terminowej spłaty rat),

 • Santander Bank Polska — do 6 miesięcy (kredyty gotówkowe) i do 12 miesięcy (kredyty hipoteczne),

 • Bank Pocztowy — nawet do 18 miesięcy.

Każdy bank przyznaje wakacje na własnych zasadach, ale zawsze niezbędny jest jeden warunek — terminowe regulowanie wcześniejszych rat kredytu. Wakacje kredytowe są oczywiście dobrym rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy potrzebują szybkiego rozwiązania na czas podratowania budżetu domowego, ale w sytuacji nadzwyczajnej — kiedy gospodarka naszego kraju drastycznie wyhamowała — mogą okazać się niewystarczające. Obecnie równie ważna jest ochrona stanowisk pracy, bo jeśli pracownicy stracą pracę w wyniku kryzysu lub nie dostaną wynagrodzeń — to nie pomoże im chwilowe odroczenie spłaty raty kapitałowej. Potrzebne są szczególne rozwiązania. Kompleksowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców zapowiada rząd (ulgi w podatkach i kredytach, zawieszenie składek ZUS, odroczenia w płatnościach, wcześniejsze zwroty VAT), a wsparcie dla osób fizycznych w odroczeniu spłaty rat kredytów mieszkaniowych obiecuje Związek Banków Polskich.

Specjalne wsparcie publiczne ma być ogłoszone “na dniach”, ale zapowiadane na dzisiejszy poranek posiedzenie Rady Gabinetowej, podczas którego miały być ustalane kwestie pakietu pomocowego, zostało odwołane (minister środowiska z pozytywnym wynikiem na koronawirusa). Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera zapewnia, że ciągłość funkcjonowania rządu jest zachowana, obecnie ministrowie przechodzą na kwarantannę domową, ale rząd może podejmować uchwały w trybie obiegowym.

Czekamy zatem na ogłoszenie pakietu pomocowego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada ogłoszenia "polskiego Planu Marshalla", czyli pełnego pakietu osłonowego dla firm i pracowników w środę 18 marca.

CZYTAJ TEŻ Rząd ogłasza tarczę antykryzysową — kto otrzyma wsparcie?

Związek Banków Polskich — dodatkowa pomoc dla kredytobiorców w związku z pandemią COVID-19

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich zapowiada przyznawanie specjalnych wakacji kredytowych dla klientów banków dotkniętych problemami związanymi z koronawirusem w możliwie uproszczonej formule, w szybkim trybie rozpatrywania wniosków. Rozwiązanie będzie dostępne na okres 3 miesięcy, dłuższe terminy będą wymagać zmian regulacyjnych. Okres spłaty kredytu wydłuży się automatycznie o ten czas, chyba że w przyszłości, w lepszych czasach, nadpłacimy raty kredytowe. Odroczenie może dotyczyć pełnych rat (kapitał plus odsetki) lub tylko kapitałowych — o tym będą indywidualnie decydować poszczególne banki.

Wnioski o odroczenie spłaty rat kredytów mają będą przyjmowane drogą elektroniczną i rozpatrywane bezpłatnie. 

Niektóre banki już zareagowały na sytuację. I tak na przykład, mBank 16 marca umożliwił klientom dotkniętym skutkami koronawirusa składanie wniosków o odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu na okres 6 miesięcy za pomocą bankowości elektronicznej. 

Podobnie PKO PB — wnioski można od dziś składać w serwisie iPKO — specjalne wakacje kredytowe będą możliwe przez 3 miesiące raz w 2020 roku (dla kredytów hipotecznych) oraz przez trzy miesiące raz w całym okresie kredytowania (dla pożyczek gotówkowych). W przypadku pożyczek gotówkowych wnioski będzie można składać od środy 18 marca. Zawieszenie dotyczy rat kapitałowo-odsetkowych.

Czekamy na decyzje pozostałych banków.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej — raty kredytów w dół

Pandemia koronowirusa spowodowała, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych o 0,5 pkt. proc. Ostatni taki korzystny dla kredytobiorców ruch Rada wykonała 5 lat temu.  Decyzja ta spowoduje obniżkę wysokości rat kredytów. Przykładowo, jeśli kredytobiorca zaciągnął kredyt w wysokości 300 tys. zł na 25 lat, jego miesięczna rata zmniejszy się o ok. 80 zł.

CZYTAJ TEŻ Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Będzie Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!