Rząd ogłasza tarczę antykryzysową - kto otrzyma wsparcie?

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ogłaszają pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, gospodarki oraz obywateli w związku ze skutkami pandemii koronawirusa. Szacunkowa wartość całego pakietu wynosi 212 mld złotych. W jaki sposób pakiet osłonowy ochroni firmy i obywateli?

Rząd ogłasza tarczę antykryzysową - kto otrzyma wsparcie?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 18 marca 2020

Pakiet pomocowy przygotowany przez rząd został ogłoszony podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaraz po zakończeniu obrad Rady Gabinetowej. Prezydent podkreśla, że aby pomoc była skuteczna, musi być “kompleksowa, bardzo szeroka i obejmować wszystkie dziedziny życia”. Oto 5 filarów pakietu pomocowego.

Jakie wsparcie dla pracowników?

1 filar — ochrona pracowników przed utratą miejsc pracy — działania osłonowe dla rynku pracy będą polegać na wsparciu tych pracodawców, którzy spełnią podstawowe kryterium spadku obrotu w związku ze skutkami pandemii. Państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce, kolejne 40 proc. — pracodawca. Takim wsparciem może zostać objęta grupa ok. 3-4 mln pracowników. 

A co z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, pracującymi na umowach zlecenie czy umowach o dzieło? Premier zapowiada dla tej grupy wprowadzenie buforu, który będzie amortyzował straty usług i zleceń: “Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy mieli możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia”.

Premier zapowiedział również przyspieszenie prac nad ustawą antylichwiarską. UOKiK będzie czuwać na rynkiem i sprawdzać wszystkie zgłoszenia dotyczące żerowania niektórych handlowców na obecnej sytuacji pandemii.

Trwają prace nad przedłużeniem płatnego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8 o kolejne 2 tygodnie. Na ten cel zostaną przekazane środki w wysokości 3-4 mln zł.

CZYTAJ TEŻ Co z opieką nad dziećmi, gdy rodzice chorują na koronawirusa?

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców?

2 filar — przedsiębiorcy — tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców ma obejmować szereg działań pomagających zachować płynność: odroczenie płatności ZUS (uwaga — nie jest to umorzenie, składki ZUS będą rozkładane na na raty), mikropożyczki w wysokości do 5 tys. zł, gwarancje kredytowe, leasing operacyjny dla branży transportowej. Znaczącą rolę odegrają tutaj instytucje zapewniające bezpieczeństwo kapitałowe w celu wzrostu gospodarki w Polsce — Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu i Polska Fundacja Rozwoju. 

Jakie wsparcie dla służby zdrowia?

3 filar — służba zdrowia — obszar ten potrzebuje wsparcia natychmiast. Zewsząd dochodzą do nas niepokojące sygnały o braku sprzętu medycznego, leków, środków ochrony osobistej — personel medyczny pracuje w bardzo trudnych warunkach. Większość szpitali nie jest wystarczająco przygotowana na przyjęcie zwiększonej liczby pacjentów, którzy będą wymagali hospitalizacji. Dlatego na służbę zdrowia zostanie przeznaczony fundusz w wysokości 7,5 mld zł.

Jakie wsparcie dla systemu finansowego?

4 filar — sektor finansów — działania osłonowe dla systemu finansowego mają zapewnić bezpieczeństwo naszych depozytów, lokat, płatności, dostępu do gotówki. Premier zapewnia: “We współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, Komisją Nadzoru Finansowego i Ministerstwem Finansów zapewnimy pakiet kapitałowo-płynnościowy gwarantujący ochronę naszych środków. Nie ma ryzyka, że zabraknie gotówki w bankomatach”.

CZYTAJ TEŻ Wsparcie dla kredytobiorców — banki zapowiadają odroczenie w spłacie rat

Jakie wsparcie dla inwestycji publicznych?

5  filar — inwestycje publiczne — premier nazwał ten filar impulsem inwestycyjnym w wysokości 30 mld zł. Fundusze zostaną przeznaczone na modernizację szkół, budowę dróg i kolei, cyfryzację, ochronę środowiska, infrastrukturę energetyczną. Podkreślił, że środki te są niezależne od funduszów europejskich. W tym miejscu zdementował krążące od kilku dni informacje o przekazaniu przez UE nowych funduszy na walkę z COVID-19: “Fundusze unijne, które zostały przekazane kilka dni temu na walkę z pandemią koronawirusa zostały ujęte w poprzedniej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020. Nowe środki na razie nie zostały zaproponowane”. 

A na koniec — nadzieja...

Premier na zakończenie konferencji prasowej dodał, że “cały pakiet antykryzysowy ma na celu przekazanie wszystkim nadziei, że wkrótce będzie lepiej. Podstawowym parametrem obecnie jest to, jak świat poradzi sobie z pandemią wirusa”. 

Prezydent zakończył konferencję zapewnieniem, że cały program osłonowy przelany na teksty ustaw musi być gotowy jeszcze w tym tygodniu. 

CZYTAJ TEŻ Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Będzie Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!