Deweloperski rachunek powierniczy. Jak to działa?

Rachunek powierniczy ma chronić prawa i obowiązki osoby, która kupuje dom lub mieszkanie w budowie. Wymóg założenia takiego rachunku nakłada ustawa deweloperska. Jak to działa?

Deweloperski rachunek powierniczy. Jak to działa?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 marca 2020

Bankructwa firm deweloperskich i ryzyko utraty wpłaconych przez klientów pieniędzy były głównymi powodami stworzenia ustawy deweloperskiej, która wprowadziła obowiązek założenia rachunku powierniczego.

Rachunek powierniczy to specjalny rachunek bankowy uruchamiany dla dewelopera, który chroni pieniądze nabywcy kupującego nieruchomość na etapie „dziury w ziemi”. Sposób działania takiego rachunku jest prosty. Jeśli deweloper ogłosi upadłość albo w inny sposób nie wykona umowy, kupujący będzie mógł otrzymać z powrotem wpłacone pieniądze.

CZYTAJ TEŻ Budowa studni przydomowej 2019. Wymagania prawne

Rodzaje rachunków powierniczych

Rachunek powierniczy jest podstawowym rachunkiem bankowym służącym do rozliczeń między kupującym, a deweloperem. Jeśli klient przekazuje płatności w ratach, pieniądze trafiają na rachunek powierniczy, a deweloper może z nich skorzystać dopiero, gdy konkretna część umowy zostanie zrealizowana. Deweloper przekazując prospekt informacyjny o inwestycji musi obowiązkowo przekazać numer rachunku powierniczego.

Prawo przewiduje 4 podstawowe rodzaje rachunków powierniczych:

  • rachunek powierniczy zamknięty
  • rachunek powierniczy otwarty z gwarancją ubezpieczeniową
  • rachunek powierniczy otwarty z gwarancją bankową
  • rachunek powierniczy otwarty

Czym różni się rachunek powierniczy otwarty i zamknięty?

Rachunek powierniczy uruchamiany jest po to, by poprawić bezpieczeństwo kupującego nieruchomość. Rachunek powierniczy prowadzi bank, który jest pośrednikiem całej transakcji. W przypadku otwartego rachunku powierniczego bank kontroluje przebieg całej inwestycji. Deweloper otrzymuje pieniądze po każdym etapie budowy w miarę postępu prac. Deweloper ma dostęp do środków dopiero wtedy, gdy przedstawiciel banku potwierdzi odpowiedni wpis kierownika budowy w dzienniku budowy.

W przypadku rachunku powierniczego zamkniętego pieniądze trafiają na konto dewelopera dopiero po tym, jak zostanie podpisany akt notarialny, a własność nieruchomości zostanie przeniesiona. Innymi słowy, zamknięty rachunek powierniczy daje możliwość otrzymania pieniędzy przez dewelopera dopiero wtedy, gdy cała inwestycja jest zakończona.

CZYTAJ TEŻ Czy można sprzeciwić się budowie masztu telefonii komórkowej?

Jak działa gwarancja bankowa przy rachunku powierniczym?

Otwarty rachunek powierniczy może być dodatkowo objęty gwarancją bankową albo gwarancją ubezpieczeniową. W pierwszym przypadku (gwarancja bankowa), kupujący w razie bankructwa dewelopera od razu otrzymuje pieniądze na konto. Nie musi występować o nie na drogę sądową. Uzyskanie gwarancji bankowej do rachunku powierniczego jednak kosztuje. Stąd nie wszyscy deweloperzy decydują się na taki wariant rachunku powierniczego.

Gwarancja ubezpieczeniowa przy otwartym rachunku powierniczym działa jak polisa ubezpieczeniowa, a więc jest znacznie tańsza. Ryzyko niewypłacalności przeniesione jest na firmę ubezpieczeniową.

Każda z gwarancji wygasa w momencie, gdy zostanie na nabywcę przeniesione prawo własności domu lub mieszkania.

Jak wybrać dewelopera?

Najlepiej jeśli deweloper ma rachunek powierniczy dla każdej inwestycji. Warto sprawdzić, w którym banku prowadzony jest rachunek powierniczy. Dla osób bardzo ostrożnych będzie to ważna informacja. Dlaczego? Warto wiedzieć, że środki w banku są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W razie upadłości banku otrzymamy środki do kwoty 100 tys. euro. Jeśli więc środki są na rachunku powierniczym, a dodatkowo w tym samym banku mamy nasze spore oszczędności, to warto rozważyć ich przeniesienie do innego banku.

Sporo deweloperów ma jeden rachunek powierniczy obejmujący kilka inwestycji. Warto jednak decydować się na takiego, który prowadzi osobny rachunek dla każdej budowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!