Mimo zamknięcia szkół wraca kształcenie praktyczne

Mimo przedłużenia nauki zdalnej do 3 stycznia 2021, z końcem listopada wróci kształcenie praktyczne nauki zawodu oraz zajęcia sportowe wynikające z programu szkolenia – wynika z najnowszego rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki. To oznacza, że zdalne nauczanie w grudniu  będzie dla niektórych wyglądało inaczej niż dotychczas.  

Mimo zamknięcia szkół wraca kształcenie praktyczne
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 listopada 2020

Nauka zdalna a kształcenie praktyczne

Jak wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki od 30 listopada 2020 roku będą mogły być prowadzone zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu. Co ważne, tego typu lekcje będą możliwe w grupach, których liczebność pozwoli na zachowanie dystansu społecznego i w wybranych dniach tygodnia. Zaplanowane zajęcia nie mogą przekraczać wymiaru dziesięciu godzin tygodniowo.

Powyższe rozwiązanie dotyczy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego, a także placówek kształcenia ustawicznego.

Czy możliwa jest nauka zawodu u pracodawców?

Zgodnie z rozporządzeniem możliwe będzie prowadzenie praktycznej nauki zawodu w firmach lub gospodarstwach rolnych jednak przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa właściwych dla zakładów pracy.

W przypadku uczniów branżowych szkół pierwszego stopnia, którzy z racji wieku posiadają status młodocianych pracowników, mogą oni odbywać praktyki u pracodawców. Jest jednak jeden warunek — w danej firmie nie mogą występować zdarzenia, które w obecnej sytuacji epidemiologicznej mogą zagrozić zdrowiu ucznia.

Zajęcia sportowe a nauka zdalna

Po 30 listopada będzie możliwe prowadzenie zajęć sportowych realizowanych na podstawie programów szkolenia, jednak z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z walką z epidemią. Mowa o zajęciach prowadzonych w podstawówkach oraz szkołach ponadpodstawowych o profilu sportowym i mistrzostwa sportowego, a także klasach sportowych w szkołach ogólnodostępnych

Nauka zdalna do 3 stycznia 2021

Te i inne zasady kształcenia w dniach 30.11.2020 – 03.01.2021 określa  rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!