Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych

Mimo pandemii trzeci kwartał 2020 roku przyniósł zauważalne ożywienie na rynku pracy – informuje Polskie Forum HR, cytowane w komunikacie Konfederacji Lewiatan. Zdaniem organizacji w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, wzrósł popyt na usługi HR, a w szczególności pracę tymczasową.

Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 listopada 2020

Rynek pracy w czasie pandemii

Jak informuje Polskie Forum HR, trzeci kwartał br. upłynął pod znakiem zwiększenia obrotów firm członkowskich tej organizacji w zakresie realizacji usług rekrutacji stałych przeprowadzanych dla krajowych pracodawców. W tym obszarze dynamika wzrosła aż o 23% w porównaniu do drugiego kwartału i o 6% zestawiając z wynikami za trzeci kwartał 2019 roku i osiągnęła poziom ponad 33 mln złotych.

Kumulacja procesów rekrutacyjnych

W opinii członka zarządu Polskiego Forum HR Piotra Dziedzica, ożywienie to ma związek z faktem, że w ostatnich miesiącach realizowano skumulowane procesy rekrutacyjne z wcześniejszego okresu. „Drugi kwartał był bardzo trudny, wszelkie decyzje dotyczące zatrudnienia były odwlekane w czasie. Ta dynamika z pewnością wyhamuje w ostatnim kwartale roku, szacujemy, że wzrost wyniesie wtedy ok. 7%. Obserwując branżę widzimy, że oprócz e-commerce, który nie zmniejsza zainteresowania zatrudnianiem nowych pracowników, obserwujemy odwilż w centrach usług wspólnych, również dzięki kilku nowym inwestycjom" – ocenił.

To oznacza, że wiele firm, które w podczas pierwszej fali zawiesiły procesy rekrutacyjne, wznowiły je w trzecim kwartale w czasie pandemicznej „odwilży”.

Rekrutacja w firmach zagranicznych

Jak informuje Polskie Forum HR podobnie jak w przypadku firm krajowych, także zagraniczni pracodawcy notują rosnące zapotrzebowanie na pracowników. W trzecim kwartale wzrost rok do roku wyniósł w ich przypadku 5%, a licząc kwartał do kwartału 33%.

Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych

W trzecim kwartale liczba pracowników tymczasowych zatrudnionych przez członków Polskiego Forum HR wzrosła o 13% — wynika z najnowszych danych. Liczba pełnych etatów wyrażona wskaźnikiem FTE czyli suma przepracowanych godzin przeliczanych na pełne etaty zwiększyła się o 33%.

Jednocześnie wydłużył się średni okres zatrudnienia jednego pracownika. Firmy zrzeszone w Forum zatrudniały w trzecim kwartale 75 tys. osób. Szacuje się, że w całym kraju liczba pracowników tymczasowych oscylowała wokół ćwierć miliona. I choć to sporo, w skali roku można mówić nadal o ok. jedenastoprocentowym spadku. Z obserwacji branży i sytuacji rynkowej wynika, że sytuacja stale się poprawia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy autogaz będzie po 3 złote?
Samochód

Czy autogaz będzie po 3 złote?

Choć średnia cena gazu LPG, którym zasilanych jest wiele aut w Polsce, wynosi obecnie 2,80 zł za litr, nie brakuje stacji, gdzie przekroczyła ona 2,90 za litr. Ostatnio takie poziomy notowane były...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!