Duża zmiana w rachunkach za prąd. Koniec z prognozami

Inteligentne liczniki u odbiorców energii elektrycznej, dzięki którym zapłacimy za faktyczne zużycie prądu, a nie prognozy, przepisy regulujące działanie magazynów energii, zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów — to niektóre rozwiązania, jakie przewiduje przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne. Na wdrożenie niektórych rozwiązań trzeba będzie jednak poczekać kilka lat.

Duża zmiana w rachunkach za prąd. Koniec z prognozami
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 listopada 2020

Koniec z prognozami w rachunkach za energię elektryczną

Planowane przepisy zakładają wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania u końcowych odbiorców energii elektrycznej. Chodzi o zastosowanie nowoczesnych liczników, dzięki którym rozliczenie rachunków będzie opierało się na podstawie rzeczywistego zużycia, a nie prognoz. Dodatkowo odbiorcy uzyskają dostęp do swoich danych. Jeśli okaże się, że usługa dostaw energii nie będzie spełniała wymogów jakościowych, konsumentom będzie należała się bonifikata.

Inteligentny pomiar wyeliminuje konieczność dokonywania odczytów przez inkasenta. Przesył danych będzie odbywał się za pomocą dwukierunkowej komunikacji za pośrednictwem specjalnego systemu.

Awaria oświetlenia ulicznego. Gdzie ją zgłosić?Awaria oświetlenia ulicznego. Gdzie ją zgłosić?Anna Malinowska

Kiedy zainstalowane zostaną inteligentne liczniki energetycznej?

Na to rozwiązanie będzie trzeba poczekać. Zgodnie z założeniami opublikowanymi przez resort klimatu liczniki zdalnego odczytu trafią do co najmniej 80% odbiorców najpóźniej do 31 grudnia 2028 roku. A zatem cały proces obliczony jest na dekadę.

Zarządzanie systemem oraz przetwarzanie zebranych zdalnie danych ze wszystkich inteligentnych liczników będzie zadaniem Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE). Funkcja ta będzie powierzona operatorowi systemu przesyłowego, czyli Polskim Sieciom Elektroenergetycznym S.A. (PSE S.A.)

Więcej magazynów energii w Polsce

Pozostałe nowe rozwiązania w prawie energetycznym  regulują m.in. powstawanie magazynów energii, które umożliwią rozwój energetyki rozproszonej oraz odnawialnych źródeł energii. Według ekspertów budowanie instalacji gromadzących energię elektryczną w specjalnych magazynach jest najlepszą drogą dla zapewnienia stabilności całego systemu, szczególnie w obliczu wyzwań związanych z elektromobilnością i ładowaniem pojazdów.

Nowe etykiety energetyczne AGD i RTV od 2021 rokuNowe etykiety energetyczne AGD i RTV od 2021 roku Martyna Kowalska

Akwizytorzy nie sprzedadzą energii

Inne, proponowane przypisy zakładają zwiększenie ochrony konsumentów na rynku energii oraz paliw gazowych. Będzie bowiem wprowadzony zakaz zawierania umów przez sprzedawców, którzy pozyskują nowych klientów w formie akwizycyjnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!