Nowa wersja aplikacji mObywatel. Przygotowana do mPrawa jazdy

We wtorek pojawiła się nowa odsłona bezpłatnej, rządowej aplikacji na smartfony mObywatel. Tym raziem odświeżono jej wygląd oraz wprowadzono możliwość personalizacji pulpitu. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie od 5 grudnia elektronicznej wersji prawa jazdy, dzięki której tradycyjny dokument będzie można pozostawić w domu.

Nowa wersja aplikacji mObywatel. Przygotowana do mPrawa jazdy
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 listopada 2020

Co to jest mObywatel?

mObywatel to aplikacja wprowadzona przez nieistniejące już ministerstwo cyfryzacji. Jej celem było ułatwienie codziennego funkcjonowania Polaków poprzez stworzenie cyfrowej wersji dokumentów np. potwierdzających tożsamość takich jak dowód osobisty (mTożsamość) czy legitymacja studencka (mLegitymacje). Obecnie w aplikacji znaleźć można szereg możliwości takich jak mobilna wersja dowodu rejestracyjnego, polisy OC, e-recepty czy cyfrowej wersji legitymacji szkolnej.

Do czego uprawnia mObywatel?

Rządowa aplikacja przydaje się np. do okazania swoich danych za pomocą smartfona. W wielu sytuacjach np. podczas kontroli imiennego biletu kolejowego nie potrzebujemy już tradycyjnego dowodu osobistego. Cyfrowe rozwiązanie umożliwia także realizację eRecept bez podawania numeru PESEL, sprawdzenie i okazania danych samochodu (np. w przypadku kolizji drogowej), a także uzyskanie zniżek należnych uczniom oraz studentom.

Nowości w mObywatelu

Obecnie w Polsce z aplikacji mObywatel korzysta ponad 1,6 mln użytkowników smartfonów. Od dzisiaj znacząco zmienił się wygląd aplikacji. W opinii byłego ministra cyfryzacji, a obecnie sekretarza stanu w Kancelarii Premiera, interfejs jest lżejszy, przyjaźniejszy oraz posiadający opcję personifikacji. W zależności od potrzeb można powiększać i pomniejszać ikony oraz zmieniać kolejność ich rozmieszczenia. To oznacza, że korzystając z jednej czy dwóch funkcji, można umieścić je na początku listy tak, aby szybko w nie wejść zaraz po uruchomieniu aplikacji.

Zmiana w usłudze mPojazd

W przypadki logowania do mPojazdu od teraz należy skorzystać z mTożsamości, co oznacza, że w przypadku tej opcji nie będzie już potrzebny profil zaufany. Dodatkowo mPojazd zawiera nowe istotne dane, które są odpowiedzią na liczne zapytania użytkowników. Dotyczą one wielu informacji o pojeździe takich jak poziom emisji CO2, średnie zużycie paliwa, wartość wg stanu licznika itd.

Kiedy prawo jazdy w komórce?

Od piątego grudnia mObywatel obejmie także usługę mPrawo jazdy, dzięki której pojawi się możliwość podróżowania samochodem bez tradycyjnego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. To duża zmiana. Po likwidacji obowiązku jeżdżenia z dowodem rejestracyjnym, teraz przyszedł czas na prawo jazdy, co zdaniem ekspertów jest wygodnym i uzasadnionym pomysłem. Wszystkie dane o kierowcach – w tym punkty karne czy informacje o czasowym odebraniu uprawnień znajdują się i tak w bazie CEPiK, do której dostęp posiada każdy patrol drogówki.

Planowane zmiany w mObywatelu

Jak informuje Marek Zagórski, spore zmiany czekają usługę mTożsamości. Niebawem cyfrowy dokument ma zostać udostępniony w zupełnie nowej odsłonie graficznej. Zmiany te planowane są na 2021 rok. Wcześniej, bo na przełomie roku, do mObywatela zostanie włączona opcja mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny.

Niektóre z nowych funkcji mObywatela będą wprowadzane regionalnie. Przykładem może być Małopolska Karta Aglomeracyjna, czyli bilet okresowy dla mieszkańców Krakowa i województwa, która obecnie jest dopracowywana przez specjalistów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!