Matura 2021 r. Jakie zmiany nas czekają?

Jak będą wyglądały matury i egzaminy ósmoklasisty w 2021 roku? Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło kluczowe decyzje dla uczniów ostatnich klas podstawówek i szkół średnich. Już wiadomo, że egzaminy wyjątkowo będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak do tej pory na gruncie podstawy programowej. Decyzja ma związek z panującą pandemią oraz lekcjami zdalnymi. Co to oznacza dla uczniów? Wyjaśniamy.

Matura 2021 r. Jakie zmiany nas czekają?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 listopada 2020

Matura 2021 — jakie wymagania?

Jak informuje resort edukacji, zostały już opracowane propozycje wymagań egzaminacyjnych, które zostaną poddane publicznej dyskusji. W opinii ekspertów powinny zostać zmienione arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów. Ważne dla maturzystów oraz ósmoklasistów przepisy mają być gotowe do końca grudnia. Wszystko po to, aby ostatnie roczniki podstawówek i liceów mogły spokojnie przygotować się do egzaminów.

Wymagania egzaminacyjne 2021

Powszechnie wiadomo, że odpowiednio sprecyzowane wymagania egzaminacyjne to ważne wytyczne zarówno dla uczniów, jak i przygotowujących ich nauczycieli. Chodzi o wskazanie zakresu tematycznego oraz umiejętności, które zostaną sprawdzone w zadaniach egzaminacyjnych.

Minister edukacji przeanalizował wyniki ubiegłorocznych matur oraz egzaminów dla ósmoklasistów. W jego ocenie, z uwagi na trwającą pandemię oraz zawieszenie zajęć stacjonarnych,  egzaminy zaplanowane na 2021 roku „powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu podstawy programowej” — napisano na stronie resortu. Sprawą mają zająć się zespoły eksperckie, które wypracują propozycję wymagań, przed jakimi stanie młodzież. Jak podkreśla ministerstwo, zmiany będą dotyczyły wyłącznie egzaminów, które zostaną przeprowadzone w roku szkolnym 2020/2021

Kiedy poznamy wymagania egzaminacyjne 2021

Zgodnie z przedstawionym przez ministerstwo planem wymagania stawiane uczniom klas ósmych oraz maturzystom zostaną ogłoszone w grudniu 2020 roku w formie rozporządzenia. Również na grudzień 2020 zaplanowano szkolenia dla doradców metodycznych oraz nauczycieli, które mają zostać zorganizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Planowana jest także publikacja aneksów do informatorów, które będą zawierały opisy „zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego” — napisano na stronie ministerstwa edukacji.

Kiedy próbne matury i egzaminów ósmoklasisty 2021?

Po opracowaniu arkuszy próbnych egzaminu ósmoklasisty oraz matury  trafią one do szkół i zdających w marcu 2021 roku, czyli około 2 miesięcy przed egzaminami zaplanowanymi na maj 2021.

Jak firmy radzą sobie w czasie pandemii?Jak firmy radzą sobie w czasie pandemii?Michał Górecki

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2021?

Egzamin ósmoklasisty w 2021 roku odbędzie się wyjątkowo w ostatnim tygodniu maja. Przypomnijmy, że rok wcześniej odbyły się one pod koniec kwietnia.

Egzamin ósmoklasisty 2021 – zmiany

Język polski – zmiany dotyczą przede wszystkim zmniejszenia zakresu sprawdzanych treści. Może zostać ograniczona np. liczba lektur obowiązkowych, a formy wypowiedzi zostaną ograniczone do dwóch np. rozprawka i opowiadania. W pierwszej części arkusza dotyczącej czytania ze zrozumieniem, zostanie zmniejszona o pięć punktów liczba zadań do rozwiązania. Zachowany zostanie przy tym pełny czas przeprowadzenia egzaminu w wymiarze 120 minut.

Ministerstwo wspomina także o możliwości odwołania się przez ucznia w swoim wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, która spełnia warunki zadania, czyli nie będzie to wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się obowiązkowo odwołać w swojej pracy.

Matematyka – ministerstwo zakłada zmniejszenie zakresu treści, które będą sprawdzane w ramach zadań egzaminacyjnych. To oznacza, że ograniczone zostaną wymagania m.in. dotyczące własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, w przestrzeni oraz elementów statystyki opisowej.

Jak zgodnie z prawem przejść przez jezdnię?Jak zgodnie z prawem przejść przez jezdnię? Jan Wróblewski

Liczba zadań otwartych ma zostać zmniejszona względem arkuszy z poprzednich dwóch lat.

Język obcy nowożytny – również i w tym przypadku zmniejszony zostanie zakres treści sprawdzanych w zadaniach. Obniżony ma zostać ogólny, oczekiwany poziom biegłości językowej (do poziomu A2). O pięć punktów zmniejszy się liczba zadań w arkuszu egzaminacyjnym, przy czym bez zmian pozostanie pełny czas przeprowadzenia egzaminu w wymiarze 90 minut.

Zostaną także ograniczone wymagania z zakresu struktur gramatycznych.

Matura 2021 – zmiany

Matematyka (poziom podstawowy) – zmniejszona zostanie o 5 punktów liczba zadań do rozwiązania w arkuszu. Zmiana ma dotyczyć przede wszystkim zadań otwartych. Nie zmieni się czas przeprowadzenia egzaminu w wymiarze 170 minut.

Wszystkie przedmioty na poziomie rozszerzonym – zniesiony zostanie obowiązek przystąpienia do matury przynajmniej z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, co dotąd było warunkiem zdania egzaminu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!