Ulgi i umorzenia w ZUS – teraz przez wideorozmowę

Już 7,5 tysiąca ludzi skorzystało z nowej formy kontaktu ZUS, czyli e-wizyty w formie wideorozmowy. W poniedziałek (23.11) instytucja poinformowała o rozszerzeniu zakresu tematycznego wirtualnych spotkań o sprawy związane z ulgami i umorzeniami. Do tej pory przez internet można było się spotkać jedynie ze specjalistami od świadczeń, zasiłków i prowadzeniem firmy.

Ulgi i umorzenia w ZUS – teraz przez wideorozmowę
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 listopada 2020

E-wizyta w ZUS – co to jest?

E-wizyta to wirtualne spotkanie na żywo z ekspertem ZUS w formie wideorozmowy, podczas której można załatwić większość spraw związanych z tą instytucją bez opuszczania domu czy biura. Jedynym wymogiem jest komputer, tablet lub smartfon z dostępem do internetu oraz kamerą. Jak informuje ZUS, do tej pory z takiej formy konsultacji skorzystało już ponad 7,5 tysiąca ludzi – z dnia na dzień liczba ta szybko rośnie. Wiadomo, że ostatnio, każdego dnia na e-wizytę umawiają się setki klientów.

Co mogę załatwić w ZUS przez e-wizytę?

ZUS przedstawił statystyki najczęściej poruszanych spraw za pomocą e-wizyty. Zdecydowana większość dotyczyła emerytur i rent (2375) oraz zasiłków (2132). W dalszej kolejności znalazły się zagadnienia związane z prowadzeniem firmy oraz tarczy antykryzysowej (1912). Prawie tysiąc zapytały tą drogą zasady oraz terminy wypłaty należnych zasiłków.

ZUS dla przedsiębiorców w kłopotach

Wygląda na to, że odsetek przedsiębiorców kontaktujących się z ZUS za pomocą e-wizyty może wzrosnąć. Wszystko za sprawą dodania do katalogu tematów obsługiwanych tą drogą spraw z zakresu ulg i umorzeń.

Doradcy ds. ulg i umorzeń na podstawie wirtualnej rozmowy wskażą mu najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań względem ZUS. Pamiętajmy, że przepisy umożliwiają m.in. rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie terminu płatności, a także zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

ZUS prosi o anulowanie terminu e-wizyty tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą pogodzić go z innymi obowiązkami. Można to zrobić klikając w link „anuluj wizytę”, który znajdziemy w wiadomości e-mail z ZUS. Chodzi o to, by z wolnego terminu mogła skorzystać inna osoba.

Jak umówić się na e-wizytę w ZUS?

Szczegółowe informacje na temat e-wizyty w ZUS znajdują się w tym artykule Dziennika Prawnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!