Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?
Polacy średnio wymieniają telefon komórkowy co 2-3 lata, jednak nie brakuje osób, którym cały czas służy pięcioletni i starszy sprzęt. Niebawem proces wymiany starych komórek może przyspieszyć. Jak donosi Komputer Świat operatorzy powoli rezygnują z nadajników 2G i 3G koncentrując się na rozwoju 4G (LTE) oraz najnowszej generacji łączności mobilnej – 5G.
- Mikołaj Frączak
- /
- 19 listopada 2020
Likwidacja nadajników 2G i 3G
Wszystko na to wskazuje, że pamiętająca początki cyfrowej telefonii komórkowej technologia 2G oraz nieco nowsza z początku wieku – 3G przejdą do technologicznego lamusa. Można się spodziewać, że w przyszłym roku wiele nadajników będzie stopniowo wygaszanych. Proces może potrwać kilka lat, jednak w użytkowników uderzy na początku punktowo. Jeśli ktoś ma zbyt stary telefon lub modem do transmisji danych może pewnego dnia odkryć, że znalazł się… poza zasięgiem sieci. Problem dotyczy nie tylko leciwych komórek sprzed dekady, ale także telefonów zakupionych 5 czy 4 lata temu.
Jakie telefony przestaną działać?
Nieuchronna technologiczna śmierć czeka w pierwszej kolejności telefony pracujące wyłącznie w 2 i 3 generacji, czyli nie współpracujące jeszcze z technologią LTE (4G). To samo dotyczy modemów internetu komórkowego, które nie obsługują standardu LTE. Wbrew pozorom, korzysta z nich nadal wiele osób, które nie potrzebują zawrotnych prędkości internetu np. wyłącznie do obsługi poczty elektronicznej czy przesyłania dokumentów tekstowych bądź arkuszy kalkulacyjnych.
Gdzie można już skorzystać z telefonii 5G? Michał Górecki
Co ciekawe problemy mogą mieć także użytkownicy telefonów z obsługą standardu LTE jednak ograniczonego wyłącznie do transmisji danych. Wiele modeli mimo pojawiającej się ikony 4G/LTE realizuje połączenia głosowe wyłącznie po niższym standardzie np. 2G czy 3G. W przypadku wyłączenia starszych nadajników konieczne będzie używanie telefonów oferujących rozmowy poprzez czwartą generację czyli z użyciem usługi VoLTE. Informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi telefonu lub poprzez infolinie producenta.
Dlaczego 2G i 3G zniknie?
W przestrzeni radiowej w Polsce robi się bardzo tłoczno. Utrzymanie archaicznych systemów, w tym np. konserwacja i naprawa nadajników, utrzymanie systemów informatycznych itd. generują po stronie operatorów telekomunikacyjnych bardzo wysokie koszty. Wiele wskazuje na to, że proces wygaszania anten 2G i 3G będzie powolny i rozłożony na kilka lat, jednak będzie to słabe pocieszenie dla osoby, której nadajnik zostanie wyłączony w pierwszej kolejności. Zakup nowego telefonu czy modemu do internetu mobilnego będzie nieunikniony. Warto więc dokonać przeglądu sprzętu już teraz, by za chwilę nie rozczarować się brakiem sieci.
Czy jestem w zasięgu 5G?
Zdecydowana większość Polaków korzysta obecnie ze standardu 4G, którego infrastruktura rozwijała się w ostaniej dekadzie. W większych miastach i w aglomeracjach spotykana jest już piąta generacja (5G) zapewniająca ultraszybki internet, jednak oprócz ograniczeń geograficznych istotne jest także posiadanie odpowiedniego smartfonu, który korzysta z tego standardu. Mapę zasięgu 5G można znaleźć na stronach internetowych operatorów komórkowych. Obecnie we wszystkich sieciach trwają prace nad powiększaniem tego zasięgu i włączaniem go we wszystkich większych miastach w Polsce oraz ich bezpośrednich okolicach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.