Rolnicy dostają za mało za swoje produkty? Teraz mogą się poskarżyć

Każdy dostawca produktów rolnych oraz artykułów spożywczych może włączyć się w prowadzone przez Komisję Europejską (KE) badanie, którego celem jest zebranie informacji o nieuczciwych praktykach handlowych, jakie mogą pojawić się w łańcuchu dostaw między przedsiębiorcami. Akcja KE trwa do 31 stycznia 2021 roku.

Rolnicy dostają za mało za swoje produkty? Teraz mogą się poskarżyć
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 listopada 2020

Jak zgłosić nieuczciwe praktyki handlowe w rolnictwie?

Aby wziąć udział w badaniu należy wejść na specjalną stronę na której znajduje się ankieta. Jeśli wyświetlą nam się informacje w innym języki niż polskim, należy zmienić ustawienia strony w rozwijanym pasku znajdującym się w prawej, górnej części witryny.

Komisja Europejska zachęca do wypełnienia formularza różne podmioty zaangażowane w obrót artykułami rolnymi i spożywczymi. Szczególnie dotyczy ona dostawców oraz producentów, którzy w obecnej sytuacji uznawani są za najsłabsze ogniwo w łańcuchu dostaw. Jak pokazuje praktyka, często narażeni są na nieuczciwe praktyki i działania dyktowane przez nabywców, którzy dysponują większą siłą ekonomiczną.

Nieuczciwe praktyki w obrocie artykułami rolnymi

Jak przypomina na swojej stronie internetowej Komisja Europejska już 17 kwietnia 2019 roku Parlament Europejski i Rada przyjęły dyrektywę w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych, jakie mogą wystąpić w łańcuchu dostaw między przedsiębiorcami działającymi w branży artykułów rolnych oraz spożywczych. Według zapowiedzi, obecne badanie nie będzie ostatnim. Podobne ankiety mają być publikowane przez KE każdego roku. Celem obecnego badania jest rozpoznanie aktualnej sytuacji podmiotów wchodzących w skład łańcucha dostaw.

Ankieta Komisji Europejskiej dla rolników

Badanie o którym mowa jest organizowane przez Wspólne Centrum Badawcze oraz Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej. Ankieta jest dostępna dla podmiotów ze wszystkich państw członkowskich. Dotyczy dostawców objętych wspomnianą dyrektywą działających na różnych etapach dostaw.

Wypełnienie formularza trwa około 10 minut. Można ją wypełnić do niedzieli, 31 stycznia 2021 roku. Zanonimizowane wyniki ankiety będą dostępne tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!