Jak firmy radzą sobie w czasie pandemii?

40% firm dobrze radzi sobie mimo pandemii – wynika z badań Konfederacji Lewiatan. Znajdujące się w tym gronie przedsiębiorstwa nie obawiają się o przyszłość. Większość jednak zaznacza, że jeśli wprowadzone zostaną drastyczne ograniczenia, konieczna będzie pomoc państwa. Przedsiębiorcy oceniają, że najbliższe miesiące przyniosą pogorszenie sytuacji. Prawie połowa deklaruje wprowadzenie nadzwyczajnych oszczędności.

Jak firmy radzą sobie w czasie pandemii?
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 listopada 2020

Czego obawiają się firmy w czasie pandemii?

Wśród głównych zmartwień przedsiębiorców ankietowanych przez Konfederację Lewiatan znalazły się problemy związane z dalszym działaniem. Aż 83,5% obawia się kolejnych obciążeń fiskalnych oraz większej biurokracji. 77% wskazuje podniesienie płacy minimalnej oraz pełne ozusowanie umów zleceń i działalności gospodarczej. Co dziesiąty podmiot boi się dodatkowych podatków branżowych (np. podatek cukrowy czy od handlu), a także opodatkowania spółek komandytowych.

Badanie Lewiatana odbyło się na przełomie października i listopada w skali ogólnopolskiej. Wzięło w nim udział 230 firm z kluczowych dla gospodarki branż.

Czy będzie redukcja zatrudnienia oraz wynagrodzeń?

Wyniki ankiety Lewiatana wskazują, że co piąta firma zakłada redukcję zatrudnienia o 10-20%. Podobny odsetek przedsiębiorców spodziewa się konieczności zmniejszania wynagrodzeń swoich pracowników. Według przedsiębiorców największym wyzwaniem w kolejnych miesiącach będzie utrzymanie płynności finansowej, co wskazuje ponad 80% badanych. Jedna piąta uważa, że problemem może być utrzymanie łańcuchów dostaw oraz dostęp do pracowników.

Problemy firm z powodu COVID-19

W opinii prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan aktualny rozwój pandemii spowodowanej koronawirusem budzi poważne obawy biznesu. Wśród zmartwień wymienia ograniczenie działalności gospodarczej. Prawie 75% firm zgłasza, że w obecnej sytuacji niezbędne są zdecydowane działania rządu, a wprowadzenie obostrzeń nie musi wiązać się z ograniczeniem funkcjonowania firm. - Biznes zwraca uwagę, że nadal potrzebna jest pomoc firmom dotkniętym kryzysem, a blisko 60% wskazuje, że najważniejsze są dopłaty do zatrudnienia oraz zawieszenie zobowiązań ZUS. Firmy uważają, że wprowadzane ograniczenia muszą być wcześniej komunikowane i poprzedzone konsultacjami z biznesem i ekspertami. Prawie dwie trzecie przedsiębiorstw podkreśla, że w okresie pandemii państwo powinno powstrzymać się od zmian legislacyjnych, które spowodują wzrost podatków, kosztów pracy i biurokracji – twierdzi profesor Męcina.

Pełny raport z badania znajduje się tutaj. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!