Jak firmy radzą sobie w czasie pandemii?
40% firm dobrze radzi sobie mimo pandemii – wynika z badań Konfederacji Lewiatan. Znajdujące się w tym gronie przedsiębiorstwa nie obawiają się o przyszłość. Większość jednak zaznacza, że jeśli wprowadzone zostaną drastyczne ograniczenia, konieczna będzie pomoc państwa. Przedsiębiorcy oceniają, że najbliższe miesiące przyniosą pogorszenie sytuacji. Prawie połowa deklaruje wprowadzenie nadzwyczajnych oszczędności.

- Michał Górecki
- /
- 20 listopada 2020
Czego obawiają się firmy w czasie pandemii?
Wśród głównych zmartwień przedsiębiorców ankietowanych przez Konfederację Lewiatan znalazły się problemy związane z dalszym działaniem. Aż 83,5% obawia się kolejnych obciążeń fiskalnych oraz większej biurokracji. 77% wskazuje podniesienie płacy minimalnej oraz pełne ozusowanie umów zleceń i działalności gospodarczej. Co dziesiąty podmiot boi się dodatkowych podatków branżowych (np. podatek cukrowy czy od handlu), a także opodatkowania spółek komandytowych.
Badanie Lewiatana odbyło się na przełomie października i listopada w skali ogólnopolskiej. Wzięło w nim udział 230 firm z kluczowych dla gospodarki branż.
Czy będzie redukcja zatrudnienia oraz wynagrodzeń?
Wyniki ankiety Lewiatana wskazują, że co piąta firma zakłada redukcję zatrudnienia o 10-20%. Podobny odsetek przedsiębiorców spodziewa się konieczności zmniejszania wynagrodzeń swoich pracowników. Według przedsiębiorców największym wyzwaniem w kolejnych miesiącach będzie utrzymanie płynności finansowej, co wskazuje ponad 80% badanych. Jedna piąta uważa, że problemem może być utrzymanie łańcuchów dostaw oraz dostęp do pracowników.
Problemy firm z powodu COVID-19
W opinii prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan aktualny rozwój pandemii spowodowanej koronawirusem budzi poważne obawy biznesu. Wśród zmartwień wymienia ograniczenie działalności gospodarczej. Prawie 75% firm zgłasza, że w obecnej sytuacji niezbędne są zdecydowane działania rządu, a wprowadzenie obostrzeń nie musi wiązać się z ograniczeniem funkcjonowania firm. - Biznes zwraca uwagę, że nadal potrzebna jest pomoc firmom dotkniętym kryzysem, a blisko 60% wskazuje, że najważniejsze są dopłaty do zatrudnienia oraz zawieszenie zobowiązań ZUS. Firmy uważają, że wprowadzane ograniczenia muszą być wcześniej komunikowane i poprzedzone konsultacjami z biznesem i ekspertami. Prawie dwie trzecie przedsiębiorstw podkreśla, że w okresie pandemii państwo powinno powstrzymać się od zmian legislacyjnych, które spowodują wzrost podatków, kosztów pracy i biurokracji – twierdzi profesor Męcina.
Pełny raport z badania znajduje się tutaj.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.