fb

Ostatnie tygodnie spisu rolnego – krótszy czas na wypełnienie formularza

Do zakończenia spisu rolnego pozostało mniej niż dwa tygodnie. Wg Głównego Urzędu Statystycznego już ponad 70% rolników wywiązało się z tego obowiązku. Osoby, które dopiero zamierzają dokonać samospisu przez internet muszą pamiętać o skróceniu czasu na wypełnienie formularza z 14 do 5 dni.

Ostatnie tygodnie spisu rolnego – krótszy czas na wypełnienie formularza
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 listopada 2020

Dlaczego spis rolny jest obowiązkowy?

Przypomnijmy. W państwach członkowskich ONZ spisy rolne organizowane są raz na dekadę. W przypadku Polski ostatni spis został przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny w 2010 roku. Obowiązek spisowy dla państw członkowskich UE związany jest z  rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady. Trwający właśnie spis jest uregulowany w Ustawie z dnia 31 lipca 2019 roku o Powszechnym Spisie Rolnym 2020. Z jej pełną treścią można zapoznać pod tym linkiem. Ustawa szczegółowo określa zakres, formę a także tryb przeprowadzenia spisu oraz procedurę przygotowania i opracowania jego wyników.

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Martyna Kowalska

Do kiedy trwa Spis Rolny 2020?

Spis rolny potrwa jeszcze tylko do 30 listopada 2020 roku. Jak wynika z danych GUS, odsetek rolników, którzy wywiązali się z tego obowiązku przekroczył już 70%. Spisu można dokonać w formie samospisu na stronie www.spisrolny.gov.pl lub przez telefon pod numerem infolinii 22 27 99 999. Po połączeniu, należy tonowo wybrać cyfrę „1”. W kolejnym kroku, trzeba zaakceptować opcję „spisz się przez telefon”. W ten sposób rolnik bezpośredni połączy się  z rachmistrzem, który zada wymagane pytania i wprowadzi odpowiedzi do bazy danych statystycznych. Za minutę połączenia zapłacimy tyle samo co z każdym innym numerem krajowym, zgodnie z cennikiem swojego operatora.

Krótszy czas na wypełnienie formularza

W listopadzie organizatorzy spisu wprowadzili istotną zmianę dla rolników, którzy planują wywiązać się z tego obowiązku za pośrednictwem elektronicznego formularza samospisowego. Zgodnie z nowymi wytycznymi mają oni nie 14 a jedynie 5 dni na jego wypełnienie licząc od pierwszego skutecznego zalogowania do aplikacji spisowej.

Jak kupić ziemię rolną po zmianach?Jak kupić ziemię rolną po zmianach? Martyna Kowalska

Nie zdążyłem wypełnić formularza samospisowego

Obecnie, do każdego rolnika, który nie skompletuje danych w formularzu samospisowym w ciągu pięciu dni od pierwszego zalogowania zadzwoni rachmistrz. Jak informuje GUS, skrócenie czasu na wypełnienie elektronicznego dokumentu ma związek ze zbliżającym się terminem zakończenia Spisu Rolnego 2020.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse
Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!