Rusza nabór do… piaskownicy technologicznej – co to takiego?

Od środy (18.11) każda firma, która chce rozwijać usługi powiązane z technologią blockchain może zaaplikować do pierwszej w naszym kraju „piaskownicy technologicznej” Sandobox Blockchain — poinformował KIR. Udział w projekcie pozwoli na przetestowanie swoich pomysłów w bezpiecznym i wydajnym środowisku produkcyjnym.

Rusza nabór do… piaskownicy technologicznej – co to takiego?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 listopada 2020

Piaskownica technologiczna – co to jest?

W Polsce znamy już inkubatory technologiczne, teraz czas na… piaskownice, które pozwolą postawić firmom pierwszy krok w rozwoju produktów czy usług w zaawansowanej technologii blockchain. Do tej pory wiele z nich nie dysponowało odpowiednim środowiskiem testowym co wymagało dość wysokich kosztów wdrożenia lub rezygnacji z planów.

„Piaskownica” Sandbox Blockchain to prosty sposób na obniżenie kosztów technicznych oraz operacyjnych szczególnie dla firm, które znajdują się na etapie opracowania nowych rozwiązań, które wymagają dokładnej weryfikacji w formie testów. Piaskownica ułatwia także dostęp do konsultacji z zakresu przepisów prawnych.

Jak informuje KIR to pionierskie przedsięwzięcie dla firm oraz startupów, może zwiększyć poziom innowacyjności naszego rynku dzięki zminimalizowaniu „bariery wejścia dla awangardy firm gotowych do budowania swojej oferty w oparciu o technologię blockchain”.

Kto tworzy piaskownicę blockchainową?

Platforma technologiczna umożliwiająca testy powstała w wyniku wpółdziałania takich podmiotów jak KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO BP, KNF oraz Fundacji Fintech Poland. Koordynatorem i partnerem społecznym tej inicjatywy jest Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

- „Blockchain ma ogromny potencjał – już teraz jest wykorzystywany komercyjnie przez banki w formie tzw. trwałego nośnika. Uruchomienie piaskownicy blockchain jest ważnym krokiem do stworzenia standardu, który pozwoli przyspieszyć wdrażanie innowacji na naszym rynku. Naszym celem jest pomoc w wykorzystywaniu technologii na tyle uniwersalnych, że pozwolą rozwijać innowacyjne rozwiązania gotowe do wdrożenia praktycznie w każdej branży – powiedział prezes KIR Piotr Alicki, w komentarzu do informacji o uruchomieniu Sandbox Blockchain.

Jak dołączyć do Sandbox Blockchain?

Wszystkie niezbędne informacje na temat projektu a także przewodnik po zasadach aplikowania i akceptacji uczestników blockchainowej piaskownicy są dostępne ma stronie sandboxblockchain.pl www.sandboxblockchain.pl. Uczestnictwo jest możliwe dla startupów poruszających się w obszarze technologii finansowych (fintech) oraz szukających swoich szans właśnie w rozwiązaniach blockchain. Na podanej stronie internetowej można znaleźć regulamin oraz szczegółowe warunki uczestnictwa w projekcie.

Potencjał technologii blockchain

Eksperci szacują, że wartość rynku technologii blockchain na całym świecie do połowy dekady przekroczy 39 miliardów dolarów. - „Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Będąc liderem polskiego sektora finansowego, zaangażowaliśmy się w budowę usługi trwałego nośnika opartej o tę technologię i w ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy blisko 20 mln zł. Poszukując kolejnych praktycznych zastosowań, uruchamiamy piaskownicę, w ramach której młode firmy współpracujące z PKO Bankiem Polskim będą mogły skorzystać z nieodpłatnych zasobów chmurowych i wsparcia biznesowego. Głęboko wierzę, że nowe technologie są podstawą współczesnego i nowoczesnego biznesu” – powiedział cytowany w komunikacie KIR wiceprezes PKO BP Adam Marciniak.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!