PlayStation 5 na rynku wtórnym – nawet dwukrotna przebitka

W tym roku w wielu listach życzeń do świętego Mikołaja pojawił się punkt „PS5” oznaczający najnowszą konsolę japońskiego giganta. Najwyraźniej pierwszym graczem, który chwycił biało czarny pad  stała się niewidzialna ręka rynku. Popyt przerósł podaż. W sklepach sprzętu brakuje, a na rynku wtórnym ceny PS5 sięgają niemal… 5 tysięcy złotych.

PlayStation 5 na rynku wtórnym – nawet dwukrotna przebitka
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 listopada 2020

Ile kosztuje PlayStation 5

Oficjalne ceny piątej generacji Playstation to 2299 zł w przypadku wersji z napędem Blue-ray oraz 1849 zł w modelu Digital Edition bez możliwości odtwarzania płyt. Niestety w wielu sklepach najnowszego obiektu westchnień graczy brak. Na ich stronach znajdujemy co najwyżej prośbę o regularne odwiedzanie witryn internetowych i cierpliwość. „Produkt chwilowo niedostępny” co rusz powtarza się na kolejnych stronach.

Tym, którym „słowo Mikołaja” cenniejsze jest od honoru, pozostaje rynek wtórny, a tam dzieją się prawdziwe cuda, jak na święta przystało… Za urządzenie z drugiej ręki trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej niż w elektromarkecie. Najwyraźniej nie brakuje osób, które zwietrzyły okazję i szukają sposobu na niemały zysk.

10 sposobów na bezpieczeństwo w sieci10 sposobów na bezpieczeństwo w sieci Michał Górecki

Cena PS5 na rynku wtórnym

Na najpopularniejszej platformie zakupowej w Polsce znaleźliśmy ofertę PS5 za… 4998 złotych oraz 3999 złotych. „Stan: Nowy” w opisie nie powinien nikogo dziwić. Konsolę znajdziemy także na wielu innych stronach z ogłoszeniami, gdzie ceny urządzeń przekraczają trzy, a nawet cztery tysiące złotych. Niektóre posiadają w zestawie „grę gratis”. Sprzedawcy zapewniają o nienaruszonym opakowaniu. Dla uwiarygodnienia oferty pojawiają się zdjęcia paragonów, rzecz jasna z wymazaną ceną oryginalną.

To jeszcze nic. Przebitki na zagranicznych rynkach, np. w USA idą w tysiące dolarów. Czego się nie robi za bycie na czasie i możliwość posiadania rynkowej nowości...

To dobra okazja, by przerobić z młodym fanem lub fanką gier lekcję ekonomii o prawach rynku i o tym, co się dzieje, kiedy popyt przewyższa podaż. Być może zaraz po niej można przerobić kolejną lekcję przydatną w życiu, czyli cierpliwości. Ceny urządzeń z pewnością spadną nie tylko na rynku wtórnym.

Jak kupić PS5?

Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Jak długo? Tego nie wie nikt. Pewne jest jednak, że w okresie przed Bożym Narodzeniem kolejne partie produktu będą trafiały do sklepów – wszak dla tej branży grudzień to okres żniw. Można też rozważyć zakup produktów konkurencji w zbliżonych cenach np. amerykańskich xBox Series X lub xBox Series S, z których dostępnością nie ma aż tak wielkich problemów.

Gorąca premiera PlayStation

Obecna sytuacja to trochę deja vu z listopada 2013 roku, kiedy na rynek trafiła poprzednia, czwarta generacja konsol japońskiego koncernu. Pierwszymi rynkami, na które trafił ten produkt były Stany Zjednoczone oraz Kanada – już pierwszej doby wyprzedano miliony urządzeń, a dostawy nie nadążały za zapotrzebowaniem wśród klientów. Najwyraźniej tym razem mamy (nomen omen) „powtórkę z rozrywki”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!