Narodowy Program Szczepień. Jak działa?

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 został ogłoszony we wtorek (8.12) polski rząd. Podstawowym założeniem jest dobrowolność szczepienia oraz to, że zabieg będzie całkowicie bezpłatny dla osoby, która zdecyduje się mu poddać. Do 12 grudnia Rada Ministrów czeka na uwagi od obywateli do projektu. Strategia ma być gotowa już… 15 grudnia.

Narodowy Program Szczepień. Jak działa?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 grudnia 2020

Dla kogo szczepienia przeciw COVID-19?

Dobrowolne i bezpłatne szczepienia będą dedykowane dla wszystkich obywateli powyżej 12 roku życia. Jak zaznaczył minister Michał Dworczyk, celem rządu jest przeprowadzenie programu szczepień, którego efektem będzie uzyskanie odporności populacji. - „To jedna z największych operacji logistycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Cały proces będzie przeprowadzany w sposób przyjazny dla obywateli” – powiedział minister.

Co to jest Narodowy Program Szczepień

Narodowy Program Szczepień będzie akcją prowadzoną na szeroką skalę. Docelowo, możliwość zaszczepienia się ma być dostępna dla mieszkańców każdej gminy w Polsce. Program zakłada, że dostarczone Polakom szczepionki mają być bezpieczne i skuteczne, w wystarczającej ilości, w najkrótszym możliwym czasie. Jak wielokrotnie podkreślono – mają być one dobrowolne, darmowe i przede wszystkim łatwo dostępne.

Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?Mateusz Banaszak

Jak zgłosić uwagi do Narodowego Programu Szczepień?

Pełna treść programu szczepień znajduje się do pobrania na stronie   Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. — „Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień” — napisano na stronie KPRM. Do soboty, 12 grudnia rząd czeka na wszelkie uwagi od obywateli. Mają być one podstawą do ulepszenia dokumentu. |Władza narzuciła sobie w tej kwestii zawrotne tempo bowiem już… 15 grudnia gotowy program ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów.

Propozycje zmian w programie można przesyłać na adres e-mail: [email protected].

Akcja informacyjna Narodowego Programu Szczepień

Szczepienia poprzedzone zostaną akcją informacyjną oraz profrekwencyjną. Rządowi zależy, aby szczepieniom poddała się jak największa liczba Polaków. Kampania będzie obejmowała informacje w mediach, serwis internetowy oraz specjalną infolinię – zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski. Wszystko po to, aby szczegółowe informacje na ten temat dotarły do każdego zainteresowanego.

Przepełnione paczkomaty, kurierzy pracują w soboty. Czy grozi nam paraliż zakupowy?Przepełnione paczkomaty, kurierzy pracują w soboty. Czy grozi nam paraliż zakupowy? Anna Malinowska

Gdzie będą szczepienia przeciw COVID-19?

Osoby chcące się zaszczepić, będą mogły to zrobić m.in.  stacjonarnie w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, stacjonarnie w innych placówkach medycznych, poprzez mobilne (wyjazdowe) zespoły szczepiące, a także w tzw. centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.

Jak szczepionka na COVID-19 trafiła do obiegu?

Komisja Europejska wyraziła zgodę na zatwierdzenie szczepionki na COVID-19. Preparat jest już po szczegółowych badaniach laboratoryjnych. Obecnie eksperci ze wszystkich 27 krajów Wspólnoty oceniają dokumentację. Do 29 grudnia zaplanowano głosowanie specjalistów z państw członkowskich. Cały proces musi zakończyć się jednoznaczną decyzją Komisji Europejskiej. To oznacza, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, proces rejestracji szczepień w ramach NPS powinien ruszyć w pierwszym kwartale 2021 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!