Mieszkanie od komornika kupisz jak na Allegro

Wprowadzenie e-licytacji komorniczej nieruchomości przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego przyjęty w tym tygodniu przez rząd – informuje ministerstwo sprawiedliwości. Jak zaznaczono, jest to istotne rozwiązanie, szczególnie w warunkach trwającej pandemii koronawirusa.

Mieszkanie od komornika kupisz jak na Allegro
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 grudnia 2020

Co to jest e-licytacja komornicza nieruchomości

Jak informuje resort sprawiedliwości e-licytacja komornicza nieruchomości opiera się na sprawdzonych już przepisach, które umożliwiają sprzedaż dóbr ruchomych właśnie w takim trybie. Projekt wpisuje się w rozwijaną, szczególnie w ostatnich miesiącach, cyfryzację usług publicznych.

Zalety e-licytacji komorniczej

W opinii wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, który zajmuje się problematyką komorniczą, elektroniczna licytacja nieruchomości wiąże się z wieloma zaletami, szczególnie w sytuacji, w której trwa pandemia utrudniająca przeprowadzanie tradycyjnych przetargów. „Zdecydowaliśmy się na pilne przeprowadzenie prac legislacyjnych we współpracy z Krajową Radą Komorniczą. Zyskują na tym wierzyciele i dłużnicy, ponieważ dzięki łatwej formie licytowania zwiększy się zainteresowanie licytacjami. Nie ma przy tym potrzeby tworzenia nowego systemu, ponieważ licytacje będą prowadzone w oparciu o istniejący system licytacji ruchomości” — powiedział.

Twoja firma przekazuje komputery szkołom? Nie zapłacisz VAT-uTwoja firma przekazuje komputery szkołom? Nie zapłacisz VAT-uAnna Malinowska

Czy e-licytacje nieruchomości to bezpieczne rozwiązanie?

Zgodnie z założeniami elektroniczna licytacja ma trwać tydzień, podobnie jak dzieje się to na innych aukcjach w trybie zdalnym.  

Jak zapewnia resort sprawiedliwości, przeprowadzenie sprzedaży nieruchomości poprzez elektroniczną licytację ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa uczestników czynności procesowych. Jednocześnie ma wiązać się z obniżeniem kosztów takich działań.

Dzięki nowemu rozwiązaniu ma dojść do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która ze względu na swoją specyfikę bywa długotrwała. Inna rzecz, to transparentność przetargów organizowanych w takim trybie oraz eliminacja ewentualnych zmów licytantów – zauważono na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Teraz rządowym projektem zajmie się parlament.

„Elektroniczna licytacja to kolejny krok w usprawnianiu tego systemu. Liczymy, że projekt spotka się w Sejmie z poparciem ponad podziałami politycznymi” – powiedział wiceminister sprawiedliwości  Sebastian Kaleta.

Narodowy Program Szczepień. Jak działa?Narodowy Program Szczepień. Jak działa? Michał Górecki

Kiedy e-licytacja będzie możliwa?

W myśl rządowego projektu licytacja elektroniczna odbędzie się jedynie wówczas, kiedy stosowny wniosek w tej sprawie złoży wierzyciel. Jeżeli nie wskaże takiej formy przetargu, licytacja będzie realizowana w dotychczasowym trybie.  Stosowny wniosek o przeprowadzenie przetargu w trybie e-licytacji może zostać złożony w pierwszym oraz drugim terminie licytacji.

Cała procedura ma się odbywać w systemie teleinformatycznym. Wcześniej komornik będzie miał obowiązek udostępnienia stosownego obwieszczenia na witrynie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!