Mieszkanie od komornika kupisz jak na Allegro

Wprowadzenie e-licytacji komorniczej nieruchomości przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego przyjęty w tym tygodniu przez rząd – informuje ministerstwo sprawiedliwości. Jak zaznaczono, jest to istotne rozwiązanie, szczególnie w warunkach trwającej pandemii koronawirusa.

Mieszkanie od komornika kupisz jak na Allegro
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 grudnia 2020

Co to jest e-licytacja komornicza nieruchomości

Jak informuje resort sprawiedliwości e-licytacja komornicza nieruchomości opiera się na sprawdzonych już przepisach, które umożliwiają sprzedaż dóbr ruchomych właśnie w takim trybie. Projekt wpisuje się w rozwijaną, szczególnie w ostatnich miesiącach, cyfryzację usług publicznych.

Zalety e-licytacji komorniczej

W opinii wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, który zajmuje się problematyką komorniczą, elektroniczna licytacja nieruchomości wiąże się z wieloma zaletami, szczególnie w sytuacji, w której trwa pandemia utrudniająca przeprowadzanie tradycyjnych przetargów. „Zdecydowaliśmy się na pilne przeprowadzenie prac legislacyjnych we współpracy z Krajową Radą Komorniczą. Zyskują na tym wierzyciele i dłużnicy, ponieważ dzięki łatwej formie licytowania zwiększy się zainteresowanie licytacjami. Nie ma przy tym potrzeby tworzenia nowego systemu, ponieważ licytacje będą prowadzone w oparciu o istniejący system licytacji ruchomości” — powiedział.

Twoja firma przekazuje komputery szkołom? Nie zapłacisz VAT-uTwoja firma przekazuje komputery szkołom? Nie zapłacisz VAT-uAnna Malinowska

Czy e-licytacje nieruchomości to bezpieczne rozwiązanie?

Zgodnie z założeniami elektroniczna licytacja ma trwać tydzień, podobnie jak dzieje się to na innych aukcjach w trybie zdalnym.  

Jak zapewnia resort sprawiedliwości, przeprowadzenie sprzedaży nieruchomości poprzez elektroniczną licytację ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa uczestników czynności procesowych. Jednocześnie ma wiązać się z obniżeniem kosztów takich działań.

Dzięki nowemu rozwiązaniu ma dojść do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która ze względu na swoją specyfikę bywa długotrwała. Inna rzecz, to transparentność przetargów organizowanych w takim trybie oraz eliminacja ewentualnych zmów licytantów – zauważono na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Teraz rządowym projektem zajmie się parlament.

„Elektroniczna licytacja to kolejny krok w usprawnianiu tego systemu. Liczymy, że projekt spotka się w Sejmie z poparciem ponad podziałami politycznymi” – powiedział wiceminister sprawiedliwości  Sebastian Kaleta.

Narodowy Program Szczepień. Jak działa?Narodowy Program Szczepień. Jak działa? Michał Górecki

Kiedy e-licytacja będzie możliwa?

W myśl rządowego projektu licytacja elektroniczna odbędzie się jedynie wówczas, kiedy stosowny wniosek w tej sprawie złoży wierzyciel. Jeżeli nie wskaże takiej formy przetargu, licytacja będzie realizowana w dotychczasowym trybie.  Stosowny wniosek o przeprowadzenie przetargu w trybie e-licytacji może zostać złożony w pierwszym oraz drugim terminie licytacji.

Cała procedura ma się odbywać w systemie teleinformatycznym. Wcześniej komornik będzie miał obowiązek udostępnienia stosownego obwieszczenia na witrynie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!