Czy po feriach dzieci wrócą do szkół?

Powrót uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych zaraz po feriach zimowych – to najbardziej prawdopodobny scenariusz rozważany przez Ministerstwo Zdrowia  — wynika z wypowiedzi szefa resortu Adama Niedzielskiego w poniedziałkowym wywiadzie dla radia RMF FM. Oznacza to, że najmłodsze roczniki szkół podstawowych, wrócą do ławek 18 stycznia 2021 r.

Czy po feriach dzieci wrócą do szkół?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 grudnia 2020

Powrót do szkół 18 stycznia

„Analizujemy bardzo różne scenariusze, ale generalnie zakładamy, że raczej będziemy dzieci do szkoły puszczali. Zaczynając od klas I-III oczywiście. Tutaj jeszcze, który z wariantów, czy to będzie szerzej, czy węziej – w sensie np. częściowo jednak nauka rotacyjna, hybrydowa dla tych klas I-III, to jeszcze rozmawiamy z ministrem Czarnkiem” – powiedział w poniedziałkowej, „Porannej rozmowie” radia RMF FM szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zastrzegł jednak, że żadne kluczowe decyzje w tym zakresie nie zostały podjęte.

Cyfrowa rewolucja wśród papierowych teczekCyfrowa rewolucja wśród papierowych teczek Jacek Szczęsny

Powrót do szkół klas I-III

Wiadomo, że powrót do szkół uczniów klas I-III jest kluczowy także ze względów ekonomicznych oraz społecznych. Dzieci najmłodszych roczników, często wymagają opieki dorosłych w trakcie edukacji zdalnej. Do 24 grudnia obowiązuje jeszcze dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców uczniów poniżej ósmego roku życia. Gdyby dzieci, wróciły do szkół po feriach, nie trzeba byłoby powracać do tego rozwiązania. Przypomnijmy, lekcje zdalne dla uczniów klas I-III początkowo zostały wprowadzone na okres 9-29 listopada. Potem zostały przedłużone do przerwy świątecznej. Jednocześnie, rząd wprowadził bezpośrednio po Nowym Roku jednolite dla całego kraju ferie zimowe.

Ferie 2021 – złagodzenie obostrzeń?

Mimo spadku liczby zachorowań rząd nie zmienia swoich decyzji ws. ferii zimowych, o co apelują m.in. przedstawiciele branży turystycznej, dla której tegoroczna przerwa międzysemestralna obciążona obostrzeniami oraz z ujednolicona pod względem terminu dla całego kraju jest poważnym ciosem, który może zakończyć się ogromnymi problemami finansowymi dla wielu podmiotów.

„Będę w tej sprawie nieugięty, bo zdecydowanie najważniejszym celem jest to, żeby przywracać normalność nie tylko w okresie ferii. Nie chciałbym, żeby przywracanie normalności w czasie ferii odbiło się za chwilę czkawką i nie będziemy mogli puścić dzieci do szkół, bo będziemy mieli przyspieszenie pandemii” - powiedział w RMF FM minister Niedzielski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!