Większe wsparcie dla zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Jest projekt rządu

Refundacje wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników, należnych składek i podatków – takie wsparcie dla zakładów aktywności zawodowej przewiduje rząd. Rada Ministrów przyjęła nowelizacje specustawy covidowej, w której zawarto ułatwienia i mechanizmy wsparcia dla tego typu jednostek.

Większe wsparcie dla zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Jest projekt rządu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 grudnia 2020

Pomoc dla ZAZ w związku z COVID-19

Wiadomo, że o włączenie do specustawy wsparcia dla zakładów aktywności zawodowej zabiegał resort rodziny i polityki społecznej. Jak tłumaczy szefowa tego ministerstwa Marlena Maląg — „Pracodawcy prowadzący zakłady aktywności zawodowej nierzadko zmagają się z trudnościami związanymi z pandemią koronawirusa, spadkiem przychodów, przestojami. Dlatego zależy nam na zwiększeniu wsparcia dla nich w tym trudnym czasie” — wyjaśniła.

Plan wsparcia miał zostać opracowany na podstawie postulatów zgłaszanych przez osoby i instytucje organizujące działalność zakładów aktywności zawodowej.

Profil Zaufany. Co to jest i kto z niego korzysta?Profil Zaufany. Co to jest i kto z niego korzysta?Anna Malinowska

Jakie wsparcie dla ZAZ?

Wśród rozwiązań proponowanych przez rząd znalazła się m.in. refundacja kosztów płacy niepełnosprawnego pracownika wypłacana pracodawcom prowadzącym zakłady aktywności zawodowej. Mowa zarówno o wynagrodzeniach przekazywanych pracownikom jak również składek oraz podatków. Do tej pory wsparcie państwa ograniczało się wyłącznie do samego wynagrodzenia.

W projektowanych przepisach dokładnie określono także mechanizm obliczania przez pracodawcę liczby dni przestoju oraz wynikającego z niego spadku przychodu. Dotyczy to zarówno działalności produkcyjnej jak i usługowej.

Projektowane przepisy zmieniają także katalog dokumentów, które mają potwierdzić ewentualny spadek przychodów. W tym przypadku wystarczy oświadczenie podpisane przez pracodawcę organizującego ZAZ.

Rząd planuje także wydłużenie czasu na składanie przez pracodawcę wniosku o rekompensatę wspomnianych kosztów płacy. Teraz termin będzie upływał po dwóch miesiącach, licząc od końca miesiąca, za który sporządzono wniosek o wsparcie.

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Jaka kara?Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Jaka kara? Martyna Kowalska

Zmiany we wsparciu z PFRON

W dobie pandemii wiele podmiotów korzystających ze wsparcia PEFRON może mieć problem z terminowym wykonaniem umów zawartych  z instytucjami przydzielającymi środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rządowy projekt przewiduje możliwość aneksowania umów i wykorzystania wsparcia w kolejnym roku.

PFRON uzyska dostęp do danych zebranych w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitorowania Orzekania o Niepełnosprawności. Pomoże to w weryfikacji orzeczeń oraz ograniczy biurokrację

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!