Matury i egzaminy ósmoklasisty 2021. Są ostateczne wytyczne

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał w środę (16.12) rozporządzenie, które określa wymagania egzaminacyjne obowiązujące podczas egzaminów maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku. Wśród głównych zmian znalazło się m.in. zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym podczas matury – poinformował resort edukacji.

Matury i egzaminy ósmoklasisty 2021. Są ostateczne wytyczne
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 grudnia 2020

Egzaminy 2021 – co się zmieni?

Zarówno egzamin ósmoklasisty jak i matury będą odbywały się w przyszłym roku w wyjątkowym trybie. Ma to związek z trwającą pandemią, która utrudnia przygotowanie ostatnich roczników szkół podstawowych i średnich. Zgodnie z zapowiedziami egzaminy te będą przeprowadzona według specjalnie określonych wymagań egzaminacyjnych, a nie na tzw. podstawie programowej, jak było to do tej pory.

Czy będą matury ustne w 2021 roku?

W 2021 roku, tak jak w ub.r. będzie przeprowadzony jedynie w formie pisemnej. Część ustna z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obligatoryjna. Ustną maturę z ww. przedmiotów będą mogli zdawać jedynie ci absolwenci, dla których wynik ustnego egzaminu będzie potrzebny w procesie rekrutacyjnym na zagraniczne uczelnie.

Zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych dla ósmoklasistów 2021

Po analizie 2,5 tysiąca opinii przesłanych do MEN, powołane do tego zespoły wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych. Wśród przykładowych zmian można wymienić m.in. skreślenie „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza z listy lektur obowiązkowych (j. polski), ograniczenie wymagań dotyczących działań na pierwiastkach oraz stereometrii (matematyka) oraz wykreślenie czasu past perfect i mowy zależnej z wymagań dotyczących języka angielskiego

Boże Narodzenie i Sylwester 2020 – na co pozwalają przepisy?Boże Narodzenie i Sylwester 2020 – na co pozwalają przepisy? Anna Malinowska

Zmiany w wymaganiach na maturach 2021

Jak informuje resort edukacji w przypadku wymagań maturalnych z matematyki na poziomie podstawowym, ograniczono np. wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów. Zredukowano także wymagania dotyczące brył obrotowych oraz ostrosłupów.

W przypadku rozszerzonej geografii wykreślono treści o charakterze faktograficznym oraz wszystkie te zagadnienia, które trudno jest omówić w trybie zdalnym. Mowa o przeszłości geologicznej Ziemi, reżimach rzecznych w Polsce oraz zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie. Nie będzie także poruszanych kwestii związanych ze zróżnicowaniem językowym ludności świata.

To tylko niektóre przykłady zmian w wymaganiach egzaminacyjnych.

Jak zmienią się arkusze egzaminacyjne w 2021 roku?

Do końca 2020 roku Centralna Komisja Edukacyjna (CKE) jest zobowiązana do ogłoszenia w internecie na stronie www.cke.gov.pl  aneksów do informatorów. Najważniejsze zmiany już są dostępne na wspomnianej stronie i dotyczą zarówno ósmoklasistów jak i maturzystów.

Przedmiot dodatkowy na maturze 2021

Jak informuje MEN, tym razem maturzyści nie będą mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. „Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej” — napisano w komunikacie resortu edukacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!