Kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia

Zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych – to niektóre nowe obostrzenia, które będą obowiązywały po 28 grudnia, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Niniejszym, rząd krótko po świętach wprowadzi kwarantannę narodową, która ma potrwać do końca ogólnopolskich ferii zimowych, czyli 17 stycznia.

Kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 grudnia 2020

Czy grozi nam trzecia fala koronawirusa?

To pytanie zadaje sobie wiele europejskich krajów. Niektóre, jak na przykład Niemcy czy Holandia już wprowadziły twardy lockdown obejmujący święta Bożego Narodzenia. W Polsce zaostrzenie ograniczeń wejdzie w życie dopiero po świętach, 28 grudnia. W opinii ministra zdrowia cały czas istnieje ryzyko wzrostu zachorowań w krótkim czasie, co rodzi problemy po stronie wydolności systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Dodatkowo, na efekty planowanych szczepień będzie trzeba poczekać. To oznacza, że początek roku może być bardzo trudny dla wszystkich.

Na czym będzie polegała kwarantanna narodowa?

Wprowadzona 28 stycznia 2020 roku kwarantanna narodowa sprawi, że jakiekolwiek wyjazdy, w tym także służbowe będą zakazane. Do 17 stycznia zamknięte będą bowiem hotele (także dla biznesu) oraz stoki narciarskie. Ta decyzja już budzi niepokój w górskich miejscowościach wypoczynkowych. Decyzja rządu będzie oznaczała ogromne straty dla właścicieli pensjonatów, hoteli czy kwater, a także dla biznesu związanego z prowadzeniem stoków narciarskich.

Czy leki refundowane będą tańsze? Ministerstwo Zdrowia z nowym pomysłem na listę refundacyjnąCzy leki refundowane będą tańsze? Ministerstwo Zdrowia z nowym pomysłem na listę refundacyjną Jan Wróblewski

Minister Niedzielski zwrócił uwagę m.in. na liczne ogłoszenia w internecie, które przybierały formę  „zaproszeń na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii”.

Na czas kwarantanny narodowej ponownie zamknięte zostaną galerie handlowe. Jedynym wyjątkiem będą m.in. sklepy spożywcze działające w tego typu obiektach.

Sylwester a kwarantanna narodowa

Szczególne obostrzenia rząd zdecydował się wprowadzić na czas sylwestrowej nocy. Między godziną 19:00 31 grudnia a 6:00 1 stycznia będzie obowiązywał zakaz przemieszczania.

Prawnie dozwolone będą jedynie nagłe wyjścia takie jak zakupy w aptece, w sklepie czy w celu zawodowym. Minister Adam Niedzielski podkreślił, że obostrzenia mają sprawić, że ludzie w tę noc pozostaną w domu. Dopuszczona zostanie jedynie możliwość przebywania w wąskim 5-osobowym gronie powyżej liczby domowników w cudzym gospodarstwie. To oznacza, że pięcioosobowa rodzina będzie mogła spędzić czas u kogoś innego. Ważne będzie jednak respektowanie zakazu przemieszczania się w wyznaczonych godzinach.

Łamanie regulacji wprowadzonych na czas sylwestra będzie groziło mandatem karnym.

To oznacza, że w tym roku nie będzie wspólnych zabaw pod gołym niebem nawet w ograniczonym gronie. Należy się spodziewać, że nie będzie także pokazów sztucznych ogni czy laserów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!