Co można w sylwestra 2020?

Zapowiedzi rządu są jasne – tegoroczny sylwester będzie inny niż poprzednie. Tym razem zapomnijmy nie tylko o plenerowych spotkaniach na ulicach miast, ale także o imprezach czy spotkaniach towarzyskich. W nocy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 od 19:00 do 6:00 będzie obowiązywał zakaz przemieszczania, poza kilkoma ściśle określonymi wyjątkami. Niemniej kluczowa będzie tutaj treść rozporządzenia, które mamy poznać w najbliższych dniach.

Co można  w sylwestra 2020?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 grudnia 2020

Sylwester 2020 — ile osób?

Na oficjalnej rządowej stronie z informacjami w związku z trwającą pandemią czytamy „...zostań w domu i nie organizuj spotkań towarzyskich poza gronem domowników”. Choć jak przyznał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, dopuszczalna jest możliwość wspólnego przebywania w 5-osobowym gronie powyżej liczby domowników w cudzym gospodarstwie domowym. Problem w tym, że cały czas opieramy się na zapowiedziach i komunikacie na stronie gov.pl. Konkrety pojawią się wraz z rozporządzeniem.

Godzina policyjna a sylwester

Pewną trudnością logistyczną jest jednak pogodzenie planów, nawet skromnego „spotkania sylwestrowego” z godziną policyjną, która w tę szczególną noc będzie obowiązywała od 19:00 do 6:00. W praktyce, jeśli zaprosimy do siebie np. przyjaciółkę, znajomego czy członka rodziny, musi przybyć do nas przed siódmą wieczorem, a powrócić do siebie może dopiero po szóstej rano. Wyjście w tych godzinach może skutkować mandatem karnym.

Kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 styczniaKwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia Mikołaj Frączak

Zakaz przemieszczania w sylwestra

Od wspomnianego zakazu przemieszczania się będą oczywiście wyjątki, które określi dopiero rozporządzenie. Z pewnością „godzina policyjna” nie będzie dotyczyła osób, które w sylwestra pracują. Jeśli ktoś będzie wracał do domu po drugiej zmianie, lub będzie udawał się do pracy, nie powinny spotkać go z tego tytułu jakiekolwiek nieprzyjemności. Innym przypadkiem jest tzw. „zaspokajanie koniecznych potrzeb życiowych”. To bardzo szerokie określenie, jednak w praktyce oznacza, że bez problemów możemy udać się do lekarza czy apteki. Zdaniem prawników, w tym określeniu mieści się także wyprowadzenie psa na krótki spacer.

Pokaz sztucznych ogni 2020

W związku z obostrzeniami nie będzie zorganizowanych pokazów sztucznych ogni. Teoretycznie, można odpalić fajerwerki z własnego podwórka. Chyba że rząd wzorem np. Niemiec wprowadzi zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych oraz organizowania jakichkolwiek pokazów – także prywatnych. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów miało się to stać w związku z apelem medyków, którzy jak wiadomo i tak mają ręce pełne roboty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!