Czy w Wiglię obowiązują godziny dla seniorów? Do której będą otwarte sklepy w Wigilię?

Wigilia to ostatni moment na świąteczne zakupy. Większość sklepów będzie otwarta krócej. Sprawdzamy, do której czynne są największe sklepy i czy w Wigilię obowiązują godziny dla seniorów?

Czy w Wiglię obowiązują godziny dla seniorów? Do której będą otwarte sklepy w Wigilię?
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 grudnia 2020

Wigilia to ostatni dzień kiedy będzie otwarta większość sklepów w galeriach handlowych. Po Świętach sklepy odzieżowe, a także większość tych, które oferują produkty nie pierwszej potrzeby, będą musiały być zamknięte. O ile są zlokalizowane w galeriach handlowych.

W związku z tym w sklepach są tłumy. Wielu z nas chce zrobić ostatnie zakupy przed świętami. I pojawia się pytanie. Czy w Wigilię obowiązują godziny dla seniorów?

Godziny dla seniorów w Wigilię

Godziny dla seniorów to ułatwienie dla osób pow. 60 roku, które chcą zrobić zakupy np. w sklepie spożywczym lub w aptece. Każdego dnia roboczego, a więc oprócz weekendów, miedzy 10-12 mogą robić zakupy w tym sklepie. Osoby młodsze nie będą obsługiwane w tych godzinach. To ustalenie może jednak znacząco utrudnić zrobienie zakupów przed świętami. Dlatego 24 grudnia — w Wigilię Bożego Narodzenia – godziny dla seniorów nie obowiązują. Tak przynajmniej wynika z rozporządzenia z 26 listopada. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu" — zaznaczono w uzasadnieniu do rozporządzenia.

To rozporządzenie zezwoliło na otwarcie sklepów i lokali usługowych w galeriach handlowych w okresie przedświątecznym. Oczywiście z zachowaniem bardzo ścisłego reżimu sanitarnego.

28 grudnia wchodzą w życie nowe obostrzenia i właśnie wtedy wiele sklepów w galeriach handlowych znów będzie zamkniętych

Wigilia jest zatem ostatnim dniem, w którym będzie otwarta większość sklepów w galeriach handlowych, bo tuż po świętach — od 28 grudnia — wchodzą w życie nowe obostrzenia.

Do której w Wigilię zrobimy zakupy?

Zgodnie z przepisami w Wigilię sklepy będą mogły być otwarte tylko do 14.00. Wiele sklepów zamknie się wcześniej. W związku z tym wiele sklepów sieciowych będzie czynnych dłużej 23 grudnia. I tak sklepy sieci Biedronka będą otwarte aż do 23.00, a w Wigilię do 13.00.

Lidl zamknie swoje sklepy w Wigilię o 13.00. Podobnie Kaufland, Tesco, Auchan i Carrefour. Drogerie Rossmann będą czynne do 13.00 lub 13.30 (w zależności od lokalizacji). Markety Dino zamkną się od 13.30.

W dniach od 25-27 grudnia sklepy będą zamknięte. Wszystko dlatego, że 27 grudnia przypada niehandlowa niedziela

Obostrzenia po 28 grudnia

Dla przypomnienia warto podać, że po świętach od 28 grudnia w sklepach będą działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi. Nie będą działać usługi z wyłączeniem fryzjerów, czy salonów kosmetycznych.

Od poniedziałku 28 grudnia wrócą też godziny dla seniorów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!