ZUS: od nowego roku, rejestrowanie umów o dzieło będzie obowiązkowe

Od 1 stycznia 2021 o zawarciu umowy o dzieło trzeba będzie poinformować ZUS. Obowiązek ten nie dotyczy jednak wszystkich umów o dzieło i firm. Jakie są okoliczności, w których trzeba zgłaszać umowy o dzieło, a kiedy nie trzeba zgłaszać umów o dzieło do ZUS? 

ZUS: od nowego roku, rejestrowanie umów o dzieło będzie obowiązkowe
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 28 grudnia 2020

Co się zmieni?

Zgodnie z przepisami Tarczy antykryzysowej wprowadzono obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021. W związku z tym ZUS będzie musiał prowadzić ewidencję wspomnianych umów. Jak czytamy w specjalnym komunikacie ZUS w tej sprawie: “O zawarciu umowy o dzieło, zawiadamia płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło”.

Kto ma obowiązek rejestrowania umów o dzieło?

Przede wszystkim nas samych, o ile jesteśmy płatnikami składek lub osobą fizyczną i zlecamy wykonanie dzieła. Z informacji opublikowanych w komunikacie, wynika że:

 • Jeśli jesteś np. stowarzyszeniem, fundacją, spółką prawa handlowego, itp. i nie jesteś płatnikiem składek (nie zgłaszasz do ubezpieczeń społecznych co najmniej jednego ubezpieczonego), oznacza to, że nie musisz informować ZUS o zawartych umowach o dzieło.

 • Jeśli jesteś osobą fizyczną i zawarłeś umowę o dzieło, musisz ją zgłosić w ZUS bez względu na to, czy jesteś zarejestrowany w ZUS jako płatnik składek czy też nie.

Co więcej, obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło, które:

 • zawrzesz z własnym pracownikiem,

 • będą wykonywane na  rzecz własnego pracodawcy, ale są zawarte z innym podmiotem,

 • zawrzesz z  osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.  

Kto nie musi rejestrować umów o dzieło?

Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło:

 • zawartych z własnym pracownikiem,

 • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem,

 • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Oprócz tego, umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba będzie wykazać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Należy to zrobić w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło. Co ważne, formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Należy również pamiętać, że dla każdego wykonawcy dzieła trzeba będzie złożyć oddzielny formularz RUD. 

Jak zarejestrować umowę o dzieło w ZUS?

Informacje należy przekazać za pomocą nowego formularza RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Formularz można złożyć elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS od 1 stycznia 2021 r.

Jakie dane musi zawierać formularz?

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie,  formularz RUD musi zawierać następujące dane:

 • w bloku I — swoje dane, czyli  zamawiającego wykonanie umowy o dzieło — dane identyfikacyjne oraz adresowe,

 • w bloku II — dane wykonawcy umowy o dzieło — dane identyfikacyjne i adresowe osoby, z którą zawarłeś  umowę o dzieło,

 • w bloku III — informację  o zawartych umowach o dzieło — daty zawarcia, daty wykonywania (od-do) oraz liczbę zawartych umów.

Warto wiedzieć, że dla każdego wykonawcy wypełnia się oddzielny formularz RUD. Istotne jest również to, że w jednym formularzu RUD można wykazać informacje o maksymalnie 10. zawartych umowach o dzieło.

Ile dni na zarejestrowanie umowy o dzieło w ZUS?

Jak podaje ZUS, obowiązkowemu zgłoszeniu podlegają umowy zawierane od 1 stycznia 2021 r. Czas na wykonanie tej czynności wynosi 7 dni od dnia zawarcia umowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!