Kiedy testy nauczycieli pod kątem koronawirusa?

Między 11 a 15 stycznia 2021 roku zaplanowano testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 – poinformował resort zdrowia. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie wróci do szkoły po feriach zimowych. Badania mają mieć charakter dobrowolny oraz bezpłatny, zapowiada rząd.

Kiedy testy nauczycieli pod kątem koronawirusa?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 grudnia 2020

Testy nauczycieli COVID-19

Resort zdrowia już skompletował informacje na temat zapotrzebowania na testy dla nauczycieli najmłodszych klas szkół podstawowych. Z danych zebranych przez kuratoria oświaty oraz wojewódzkie stacje sanepidu wynika, że chętnych do badania jest około 190 tysięcy pedagogów. Nie jest to jeszcze precyzyjna liczba, bowiem Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają obecnie listy imienne nauczycieli klas I-III szkół podstawowych.

Jakie testy COVID dla nauczycieli?

Nauczyciele będą poddani testom metodą RT-PCR. Badania mają zostać przeprowadzone w lokalnych sanepidach oraz mobilnych punktach typu drive-thru. Wiadomo, że poddanie się testowi nie będzie warunkiem powrotu pedagoga do pracy. Jeśli nauczyciel nie zauważył u siebie żadnych niepokojących objawów oraz nie podda się testowi, będzie mógł wrócić do szkoły.

Czy dzieci wrócą do szkół po feriach?

Jak informowali już przedstawiciele rządu, powrót dzieci najmłodszych klas szkół podstawowych zaraz po zakończeniu ogólnopolskich ferii jest poważnie brany pod uwagę. Nie jest jednak tak, że zapowiadane testy oznaczają, że ostateczne decyzje w tej sprawie zostały już podjęte. Jak wyjaśnia na swojej stronie ministerstwo zdrowia „powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii”.

Testy COVID dla personelu szkół

Z zapowiedzi resortu wynika, że do testów mogą zgłaszać się także pracownicy administracji szkolnej. Powinni to zrobić we właściwej ze względu na lokalizację szkoły Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Co się stanie w przypadku pozytywnego wyniku testu?

W pierwszej kolejności wynik testu pozna nauczyciel lub inny testowany pracownik oświaty. W przypadku dodatniego odczytu, zostanie on skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie standardowe dochodzenie epidemiczne, by ustalić listę osób, które miały kontakt z chorym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!