Koronawirus: jak zapisać się na szczepienie?

27 grudnia rozpoczął się Narodowy Program Szczepień przeciwko koronawirusowi. W jego ramach zaszczepione zostało pierwsze 10 tysięcy osób, z czego przeważającą część stanowił personel medyczny. Sprawdź od kiedy można się zaszczepić przeciwko COVID-19 i jak zapisać się na szczepienie.  

Koronawirus: jak zapisać się na szczepienie?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 28 grudnia 2020

Jak wygląda proces szczepienia?

Szczepienie odbywa się metodą domięśniową. Proces szczepienia obejmuje podanie dwóch dawek. Odstęp pomiędzy nimi ma wynosić od 3 do 4 tygodni, chyba że do użytku zostanie dopuszczona szczepionka jednodawkowa. Na pełne działanie preparatu musimy poczekać 7 dni od podania ostatniej dawki. Należy pamiętać, że jedynie przyjęcie obu dawek szczepionki zapewnia nam jej skuteczność. Wyjątek stanowi wariant jednodawkowy, który na razie nie został dopuszczony do użytku.

Kto może się zaszczepić?

Akcję szczepienia podzielono na cztery etapy. Obecnie trwa etap “zero”, w ramach którego szczepione są osoby z tzw. personelu medycznego. Kolejny etap obejmuje zarówno osoby powyżej 60. roku życia, jak i służby mundurowe, oraz nauczycieli. W przypadku seniorów szczepienia będą odbywać się w taki sposób, by najstarsze osoby otrzymały preparat w pierwszej kolejności.

Kolejne etapy uzależnione są od tego jak przebiegną szczepienia wśród wyżej wymienionych grup. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że kolejną grupą, która zostanie poddana szczepieniu, będą osoby poniżej 60. roku życia, które borykają się z przewlekłymi chorobami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa. Ostatni etap powinien objąć wszystkich dorosłych Polaków, którzy zdecydują się na przyjęcie preparatu.

Jak zapisać się na szczepienie?

Sam proces szczepień został oparty o system e-rejestracji. Oznacza to, że w celu zaszczepienia się, należy skorzystać ze specjalnej infolinii lub elektronicznie umówić się na wizytę. Można to zrobić za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, dostępnego na stronie pacjent.gov.pl. Na szczepienie możemy zapisać się też za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Po umówieniu wizyty otrzymamy SMS z informacją na temat terminu i miejsca szczepienia.

Gdzie można się zaszczepić?

Miejsca przeznaczone do szczepień, zostały wyznaczone w ramach istniejącej już sieci placówek medycznych. Ponadto przewiduje się organizowanie nowych mobilnych i stacjonarnych punktów szczepień. 

Jak wynika z informacji opublikowanych na rządowej stronie www.gov.pl:

W ramach realizacji strategii szczepień mobilnych przewiduje się szczepienie dokonywane przez zespół wyjazdowy w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta. 

Szczepienia mają być realizowane:

  • stacjonarnie w placówkach POZ i AOS;

  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;

  • w mobilnych zespołach szczepiących;

  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Lista wszystkich punktów zostanie ogłoszona wkrótce. Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!