Nawet 500 zł mandatu za nieodśnieżony dach w samochodzie

SUV-y i rodzinne VAN-y to praktyczne auta. Jedyny problem pojawia się wówczas gdy trzeba odśnieżyć ich dach. Osoby niskiego lub średniego wzrostu mogą mieć problem, by zgarnąć pokrywę białego puchu z całej jego powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że dokładne odśnieżenie auta to obowiązek, a za jego niedopełnienie grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Nawet 500 zł mandatu za nieodśnieżony dach w samochodzie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 grudnia 2020

Czy grozi mandat za nieodśnieżony samochód?

Zimy ostatnio mamy dość lekkie, co nie zmienia faktu, że w niektórych regionach Polski kierowcy musieli w tym roku  już kilka razy odśnieżać swoje pojazdy. Policja zwraca uwagę na to, że auto musi być dokładnie oczyszczone z białego puchu. W przeciwnym razie, w czasie jazdy może powstawać za nim tzw. kurtyna śnieżna, która ogranicza widoczność kierowców jadących z nami. Takie zaniedbanie kodeks drogowy kwalifikuje jako wykroczenie, za które kierowca może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Mandat za nieodśnieżony samochód – podstawa prawna

Ustawa Prawo o ruchu drogowym a artykule 66 ust 1 pkt 1 oraz 5 jasno określa obowiązki kierowcy w sytuacji, w której zastanie swój samochód pokryty śniegiem. 

Art. 66 ust. 1

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę,

(…)

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Obowiązki kierowcy w zakresie odśnieżenia auta

Wyżej wymienione przepisy jasno wskazują, że samochód przed wyruszeniem w drogę musi być dokładnie odśnieżony. Nie wystarczy jedynie oczyścić szyby, ale także całą karoserię, w szczególności światła, dach oraz tablice rejestracyjne. To samo dotyczy ewentualnych sopli i oblodzeń, które oderwane od pojazdu w czasie jazdy, mogą z dość dużą siłą uderzyć w inny samochód lub pieszego. Z najwyższym, przewidzianym w taryfikatorze mandatem, powinni liczyć się kierowcy, którzy niewłaściwie oczyścili szyby ze szronu, lodu lub śniegu co ogranicza pole widzenia i może doprowadzić do wypadku.

Jak skutecznie odśnieżyć samochód?

Na rynku dostępne są szczotki na długich teleskopowych wysięgnikach, które ułatwiają odśnieżenie także dużych samochodów. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Można także kupić specjalne maty z folią aluminiową, które ograniczają zamarzanie przedniej szyby. Ważne jest, by odśnieżając auto, oprócz szyb zadbać o oczyszczenie kloszy świateł, w tym także odblasków (znajdujących się często w dolnej części zderzaka, a które należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu). Sprawdzają się także odmrażacze do szyb. Pod żadnym pozorem nie należy uruchamiać wycieraczek samochodowych, gdy zalega na nich warstwa lodu oraz śniegu i zwyczajnie mogły przymarznąć do szyby. To krótka droga nie tylko do zniszczenia gumowego pióra wycieraczki, ale także jej mechanizmu, w tym elektronicznego silniczka. Naprawa takiej usterki to wydatek nawet kilkuset złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!