Metoda na kłódkę? Nowy sposób oszustów

Opisywaliśmy już przeróżne metody działania oszustów: na wnuczka, na zdalny pulpit, a nawet na… pracodawcę. Granice pomysłowości i bezczelności osób wyłudzających pieniądze, została właśnie przekroczona w Łodzi, gdzie oszuści zakładają kłódki z szyfrem na klamki samochodowe, a za kod odblokowania życzą sobie wysokiej ceny – 400 złotych!

Metoda na kłódkę? Nowy sposób oszustów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 grudnia 2020

Na czym polega metoda na kłódkę?

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, kierowcy parkujący na terenie handlowych galerii, ze zdumieniem odkrywali, że na klamkach ich samochodów ktoś zamocował kłódki zamykane na szyfr. Do niechcianego gadżetu dołączony był list. Według Dziennika Łódzkiego oszuści proponują „zakup” szyfru za 400 złotych. List zawiera numer telefonu, na który należy przekazać kod blik umożliwiający odbiór przesłanej kwoty.

Kłódka na klamce samochodu – co robić?

Jeżeli kłódka założona jest jedynie na klamce samochodu, bez problemu powinniśmy otworzyć auto. Trzeba jednak przyznać, że mało kto chce jeździć w nieskończoność z tego typu dodatkiem, a po drugie metalowa obudowa może porysować lakier na drzwiach oraz samej klamce. Jak radzi łódzka policja, o wszelkich nieprawidłowościach (w tym o tego typu próbach wyłudzenia pieniędzy) należy informować służby, a każda sytuacja odbiegająca od normy może być pułapką. Policja przestrzega, by nie poddawać się tego typu manipulacji, którym szczególnie w czasie przedświątecznego pośpiechu łatwo możemy ulec.

Kradzież tablic rejestracyjnych? Szybko zgłoś się na policję!Kradzież tablic rejestracyjnych? Szybko zgłoś się na policję! Martyna Kowalska

Kłódkę bez szkody dla lakieru można „rozbroić” za pomocą piłki do metalu, lub wzywając pomoc fachowca. Inna rzecz, że w drugim przypadku nie ma co liczyć na szybkie przybycie rzemieślnika na miejsce, jednak koszt usługi może być niższy niż kilkusetzłotowy haracz dla oszustów.

Oszustwo na kłódkę – czy może pomóc monitoring?

Oszuści stosujący tę metodę z pewnością doskonale orientują się w rozmieszczeniu ewentualnych kamer na parkingu. Sami jednak mogą popełnić błędy, dlatego warto zgłosić taką sytuację nie tylko na policji, ale także u ochrony centrum handlowego, jeśli to na jego terenie doszło do próby wyłudzenia pieniędzy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!