Szczepienia przeciw COVID-19. Gdzie uzyskać informacje?

989 – to ogólnopolski, bezpłatny numer całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, poinformował NFZ. To oficjalny kanał informacji dla osób potrzebujących aktualnych i przede wszystkim sprawdzonych informacji na temat szczepionek.  

Szczepienia przeciw COVID-19. Gdzie uzyskać informacje?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 grudnia 2020

Gdzie szukać wiarygodnych informacji na temat szczepionki COVID-19

Temat szczepionek przeciwko COVID-19 przerabiany jest na całym świecie. Przy tej okazji tworzą się tysiące niesprawdzonych informacji i fakenewsów, które na tysiące sposobów wiążą się z tym tematem i zyskują na popularności.

Obecnie głównym źródłem informacji na temat Narodowego Programu Szczepień są rządowe strony gov.pl. Sporo informacji z pierwszej ręki na temat planowanych w Polsce szczepień można znaleźć m.in. na tej stronie (link) prowadzonej w ramach oficjalnego Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jaki jest numer na infolinię w sprawie szczepień?

W grudniu 2020 roku została uruchomiona specjalna infolinia na temat szczepień, która w tzw. drugim etapie, planowanym po 15 stycznia 2021 roku będzie także kontaktem dla osób, które chcą zapisać się na szczepienie. Jej numer, podobnie jak numery alarmowe składa się z trzech cyfr. Pod numerem 989 na rozmówców czeka 500 konsultantów pracujących 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.

Z jakimi pytaniami można dzwonić pod 989?

Konsultanci pracujący na infolinii Narodowego Programu Szczepień odpowiadają m.in. na takie pytania jak: kto i kiedy może się zaszczepić, w jaki sposób oraz gdzie można będzie zapisać się na szczepienie, czy można zaszczepić się, będąc ozdrowieńcem oraz w jaki sposób można przygotować się do zabiegu.

W jakich językach działa infolinia Narodowego Programu Szczepień?

Obecnie osoby szukające informacji na temat Narodowego Programu Szczepień mogą porozmawiać z konsultantem w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim.

Nie mogę dodzwonić się na 989

Jeśli istnieją kłopoty z połączeniem się z numerem 989, istnieje prawdopodobieństwo, że nasz numer abonencki posiada zablokowaną usługę połączeń z numerami specjalnymi. W takiej sytuacji należy zadzwonić pod numer 22 62 62 989.

Rządowy czat na temat szczepień

Na stronie gov.pl/szczepimysie będzie dostępny wideoczat. Rozmowy w tym trybie można przeprowadzać od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Wszelkie pytania można także kierować na adres mailowy [email protected].

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!