Czujnik czadu. Jak działa?

Jak działa czujnik czadu i dymu? Czy jest skuteczny? Gdzie stosować czujnik czadu? Czujnik czadu jest urządzeniem, które przyda się w każdym mieszkaniu. Szczególnie w takim gdzie do ogrzewania wykorzystywane są kotły olejowe, czy kotły węglowe, piec albo kominki. Mówiąc wprost. Czujnik czadu koniecznie zamontujemy tam, gdzie istnieje ryzyko wydzielania czadu.

Czujnik czadu. Jak działa?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 grudnia 2020

Rodzaje czynników dymu i czadu

Wydzielany dym nie zawsze jest taki sam. Różni się zapachem, barwą, a także składem chemicznym. I właśnie dlatego, trzeba wiedzieć, że skoro wydzielany dym jest różny, to i każdy czujnik dymu będzie działał inaczej. Te najpopularniejsze to czujniki optyczne dymu i czujniki jonizacyjne. W ofercie sklepów są czujniki gazu i czadu, czujniki dymu i gazu, a także takie, które łączą w sobie wszystko. Wtedy są to czujniki czadu, dymu i gazu. Te nowoczesne mają wyświetlacz LCD, który wskazuje poziom stężenia danego gazu w mieszkaniu.

Jak działa czujnik dymu?

Czujnik dymu, czujnik gazu lub czadu przez cały czas sprawdza stan powietrza w mieszkaniu. Jeśli stężenie danego gazu zostanie przekroczone, co jest niebezpieczne, urządzenia zasygnalizuje to dźwiękiem.

Warto pamiętać, ze czad jest gazem bezwonnym i bezzapachowym, a jednocześnie niebezpiecznym. Właśnie dlatego bez czujnika czadu nie będziemy wiedzieć o niebezpieczeństwie. Objawem za dużego stężenia czadu może być ból głowy. Warto wiedzieć, że ze względu na to, że czad nie ma zapachu, nie będziemy wiedzieć, że się wydobywa, np. podczas gdy śpimy.

Co zrobić, gdy czujnik wykryje czad? Jeśli czujnik czadu lub dymu wykryje zagrożenie i zaalarmuje nas dźwiękiem, powinniśmy od razu otworzyć okna, przewietrzyć pomieszczenie.

Austria, Czechy, Niemcy – zasady przekroczenia granicyAustria, Czechy, Niemcy – zasady przekroczenia granicy Anna Malinowska

Miejsce montażu czujnika czadu

Czy jest najlepsze miejsce do instalacji czujnika czadu? Zdecydowanie najlepiej zamontować taki czujnik w pomieszczeniu, w którym mamy największe ryzyko wystąpienia zbyt dużego stężenia gazów. Dobrym miejscem będzie bliska okolica pieca lub gazowego ogrzewacza wody. Czujnik dymu, gazu lub czadu montujemy na wysokości głowy. Sprawdzamy tez, czy alarm będzie słyszalny.

Czujnika dymu nie montuje się w miejscach wilgotnych, a także w takich, które maja duży przewiew. Czujnik dymu musi być zamontowany wewnątrz budynku.

Najlepszy czujnik dymu

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie czujnik z atestem. Warto pamiętać, że nawet najlepszy czujnik gazu lub czadu nie spełni swojej funkcji jeśli będzie źle zamontowany

Zatrucie tlenkiem węgla. Co robić?

Gdy czujnik wykryje zagrożenie i nas o tym zaalarmuje, trzeba bardzo szybko wywietrzyć mieszkanie. Osoba poszkodowana, która podtruła się oparami, powinna być wyniesiona na świeże powietrze. Trzeba też będzie wezwać pogotowie. Chory nie może otrzymywać żadnych leków, aż do czasu przyjazdy ratowników medycznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!