Czy w Sylwestra 2020 można się przemieszczać?

Choć obowiązujące od 28 grudnia 2020 roku rozporządzenie ws. pandemicznych obostrzeń nadal wprowadza ograniczenie przemieszczania się w sylwestra wyłącznie w ważnych celach życiowych lub zawodowych, dzień przed wejściem przepisów w życie premier przedstawił interpretację tych przepisów, która sprowadza się do zdania „godziny policyjnej nie wprowadzamy”. A zatem jest w końcu zakaz przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, czy go nie ma?

Czy w Sylwestra 2020 można się przemieszczać?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 grudnia 2020

Zakaz przemieszczania w sylwestra w praktyce

Rozporządzenie, które nakłada szereg obostrzeń m.in. na galerie handlowe, stoki narciarskie czy hotele, w paragrafie 26 „jasno” określa co wolno, a czego nie wolno w noc sylwestrową

Par. 26. Od dnia 31 grudnia 2020 roku od godziny 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 roku do godziny 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

1) Wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności; gospodarczej;

2) Zaspakajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Takie postawienie sprawy, wiele osób natychmiast wiązało z definicją „godziny policyjnej”, która obowiązuje w wielu krajach np. w Niemczech. Dotychczasowa interpretacja tego przepisu natychmiast runęła w niedzielę, 27 grudnia, kiedy premier Mateusz Morawiecki przedstawił rządową interpretację tego przepisu: „Apelujemy o to, by sylwestra spędzić w gronie kameralnym. Tylko grupy zawodowe, które muszą korzystać z baz hotelowych, będą do tego uprawnione, w tym przypadku trwają jeszcze konsultacje. Prosimy i apelujemy o pozostanie w domach. My godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, to za zgodą prezydenta, należałoby wdrożyć stan wyjątkowy” — powiedział premier. Dodał jednak, że rząd apeluje o pozostanie w domach i nieużywanie fajerwerków.

Obostrzenia – jak długo jeszcze potrwają? (RAPORT)Obostrzenia – jak długo jeszcze potrwają? (RAPORT) Mikołaj Frączak

Czy za przemieszczanie w sylwestra grozi mandat?

Przepis, to jednak przepis. Nikt go z rozporządzenia nie usunął, a słowa premiera należy traktować jako interpretację. To oznacza, że jeśli w sylwestra po godzinie 19 natkniemy się na patrol policji, teoretycznie możemy zostać ukarani mandatem (!) Teoretycznie, bowiem skoro nie ma stanu wyjątkowego… nie ma również przesłanek do ograniczeń przemieszczania, a odwołanie do sądu od nałożonej kary, może zakończyć się naszym sukcesem.

Ile osób na domówce w sylwestra?

Nie zmienia się jednak nic, nawet na poziomie interpretacyjnym w kwestii liczby osób, które mogą świętować zakończenie niezbyt udanego dla wszystkich roku 2020. Dozwolone jest przebywanie maksymalnie 5 osób ponad liczbę domowników. To oznacza, że na sylwestra spokojnie możemy zaprosić np. małżeństwo z trójką dzieci jednak również i w tej kwestii rząd i eksperci apelują o rozwagę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!