Nowa norma emisji spalin Euro 6D. Jakie samochody nie zostaną dopuszczone do ruchu?

Zostały ostatnie dni, w których można zarejestrować nowy samochód niespełniający normy Euro 6D ISC-FCM. Od 1 stycznia normy dotyczące emisji spalin staną się bardziej rygorystyczna. Sprawdź, co musisz wiedzieć.  

Nowa norma emisji spalin Euro 6D. Jakie samochody nie zostaną dopuszczone do ruchu?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 28 grudnia 2020

Nowa norma emisji spalin

Przed nami ostatnie dni, w których dealerzy samochodowi mogą sprzedać nowe samochody, które wraz z nadchodzącym rokiem przestaną spełniać normy emisji spalin. W przypadku, gdy się im to nie uda, jedynym wyjściem z tej sytuacji, pozostanie rejestracja samochodu na siebie i sprzedaż nowego pojazdu jako używanego. W tym celu trzeba jednak zdążyć, dopełnić wszystkie niezbędne formalności.

Od kiedy nowa norma emisji spalin?

Wprowadzenie nowych form emisji spalin, to kolejny w tym roku cios w branżę motoryzacyjną. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną wysokość sprzedaży nowych samochodów w ostatnim roku nie była zadowalająca. Znaczna część dilerów przyznaje, że nie udało im się zrealizować planu sprzedaży na ten rok.

W związku z tym wiele firm motoryzacyjnych zwróciło się do Unii Europejskiej, z prośbą przedłużenie terminu, chociaż o pół roku. Urzędnicy pozostali jednak bezkompromisowi i nie zmienili daty wejścia w życie nowych norm, nawet o jeden dzień. Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 roku nie będzie można już zarejestrować nowego samochodu jeśli nie spełnia on normy Euro 6D ISC-FCM.

Kiedy odczujemy zmiany?

Wprowadzenie bezkompromisowych norm wiąże się z początkiem nowej ery w motoryzacji. Specjaliści uważają jednak, że skutki wprowadzanych zmian mogą nie być aż tak widoczne w najbliższym czasie. Zgodnie z prognozami, pierwsze efekty powinniśmy odczuć za około 10 lat, kiedy to starsze samochody będą już pojazdami spełniającymi normy emisji spalin. Nie bez znaczenia jest również prężnie rozwijający się rynek samochodów elektrycznych. 

Co zmieni norma Euro 6D?

Oprócz spełnienia norm emisji spalin dodatkowym wymogiem dla producentów aut będzie konieczność montowania urządzeń monitorujących zużycie paliwa. Ma to na celu urealnienie parametrów emisji zanieczyszczeń. Dzięki temu pojazdy mają być mniej szkodliwe dla środowiska zarówno kiedy są nowe, jak i podczas późniejszej eksploatacji. 

Niespełnienie wymogów, będzie wiązało się, z brakiem możliwości zarejestrowania auta i niedopuszczeniem go do użytku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!