Będą zmiany w kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2021 r. zostanie przesunięte. Początkowo miała się ona odbyć 25 stycznia 2021.  

Będą zmiany w kwalifikacji wojskowej w 2021 r.
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 30 grudnia 2020

Kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa 2021?

Jak czytamy w projekcie opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji, kwalifikacja ma zostać przeprowadzona w dwóch terminach: od 7 kwietnia oraz od 9 sierpnia. Zgodnie z projektem, wyznaczone mają być dwa terminy ogłoszenia kwalifikacji wojskowej: 24 marca oraz 26 lipca. Natomiast okres, w którym zostanie przeprowadzona kwalifikacja to daty od 7 kwietnia do 23 lipca oraz od 9 sierpnia do 19 listopada.

Przypomnijmy, że do tej pory, kwalifikacja miała rozpocząć się 25 stycznia i potrwać do 30 kwietnia.

Dlaczego przesunięto termin kwalifikacji wojskowej?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia:

“Wojewódzkie organy administracji rządowej i samorządowej rozpoczęły prace nad zorganizowaniem i przeprowadzeniem przyszłorocznej kwalifikacji wojskowej na początku października, ale ich działania napotkały na "olbrzymie trudności i problemy mające istotny wpływ na realizację zadania".

Jest to efekt sytuacji, w której starostowie i prezydenci miast zgodnie stwierdzili, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej w 2021 r. (na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia) jest wręcz niemożliwe.

Jakie problemy zgłaszano?

Problemy zgłaszane przez przedstawicieli samorządów dotyczyły m.in. trudności w pozyskaniu chętnych lekarzy do składów Powiatowych Komisji Lekarskich, oraz braku możliwości zapewnienia dostępu do badań specjalistycznych. Oprócz tego zwracano uwagę na brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w lokalach komisji i utrzymania właściwych rygorów sanitarnych.

W odpowiedzi na tę sytuację, szefowie MSWiA i MON podjęli decyzję o wstrzymaniu dalszych prac nad przygotowaniem kwalifikacji wojskowej na 2021 r.

 "Zakłada się, że sytuacja epidemiczna w kraju ustabilizuje się, co pozwoli na przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej w 2021 r. w okresach zaproponowanych w przekładanym projekcie" — napisano w uzasadnieniu.

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa docelowo ma objąć nawet 300 tys. osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!