Kto odpowiada za zimowe utrzymanie drogi?

Zima zaskoczyła kierowców – to powiedzenie powtarzane jest nie tylko przy okazji intensywnych opadów śniegu (zdarzają się coraz rzadziej), ale także w czasie gołoledzi. „Szklanka” na asfalcie lub tzw. czarny lód, to bardzo niebezpieczne zjawiska, które mogą zakończyć się poważnym wypadkiem. Gdzie szukać informacji, kto odpowiada za zimowe utrzymanie danej drogi w Polsce? Komu zwrócić uwagę, lub do kogo zgłaszać roszczenia, jeśli z powodu zaniedbania dojdzie do nieszczęścia? Wyjaśniamy.

Kto odpowiada za zimowe utrzymanie drogi?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 grudnia 2020

Co to jest droga wewnętrzna?

Prawo rozróżnia wszystkie drogi w Polsce, na których odbywa się ruch kołowy na dwie kategorie – drogi wewnętrzne oraz publiczne czyli krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Pierwsza grupa, czyli drogi wewnętrzne to na przykład uliczki osiedlowe, drogi dojazdowe na parkingu przed marketem, ulica na terenie zakładu bądź fabryki – za ich stan odpowiada ich właściciel, którym może być osoba fizyczna lub prawna, wspólnota mieszkaniowa, firma, etc. Drogi wewnętrzne powinny być oznaczone białą tabliczką z czarną obwódką i napisem „droga wewnętrzna” albo „strefa ruchu”.

W przypadku dróg publicznych, najprościej jest rozróżnić drogi krajowe oraz wojewódzkie. Nieco trudniejsza sprawa jest w przypadku dróg powiatowych i gminnych, które nie posiadają własnego oznakowania w terenie.

Które drogi są krajowe?

Drogi krajowe i autostrady to w zasadzie jedna kategoria dróg podlegająca pod zarząd GDDKiA czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. „W terenie” rozpoznamy ją za pomocą charakterystycznego oznakowania. Ich numer umieszczany jest na czerwonym prostokącie z białym obramowaniem i oznaczeniem. W przypadku autostrad, numer jest poprzedzony literą A – np. A1, A2, A4, A8 itd. podobnie sprawa wygląda w przypadku dróg ekspresowych, gdzie zamiast „A”  jest litera „S” — np. S3, S7, S8, S74 itd. Pozostałe drogi krajowe posiadają oznaczenie wyłącznie liczbowe np. 1,12,78 itd. Tego typu oznaczenia znajdują się m.in. na drogowskazach lub osobnych tabliczkach. Miniaturki znajdują się często również na słupkach kilometrowych.

Nie można przy tym pomylić innych oznaczeń. Czasami dla ułatwienia transportu międzynarodowego na drogach krajowych pojawiają się dodatkowe numery. Przykładem może być droga  „E77”, która pokrywa się z naszą krajową siódemką.

Które drogi są wojewódzkie?

Dobrze oznakowane są także drogi wojewódzkie, które należą do samorządu województwa i są zarządzane przez Zarządy Dróg Wojewódzkich, podlegające pod marszałków.

Ich oznakowanie to żółty prostokąt z czarnym obramowaniem i trzema czarnymi cyframi, które składają się na oznaczenie danej drogi. Może się zdarzyć, że jedna droga droga wojewódzka przebiega przez kilka województw. Wówczas mimo tego samego numeru granica odpowiedzialności danego samorządu przebiega dokładnie na granicy dwóch regionów. Czasami da się to odczuć widząc, że od pewnego momentu trasa jest w dużo lepszym lub gorszym stanie.

 

Jaka jest różnica między drogami powiatowymi a gminnymi?

Różnicę wskazuje ich nazwa, która wskazuje na szczebel samorządu odpowiedzialny za ich utrzymanie. Niestety, prawo nie przewiduje szczególnego oznaczenia obu kategorii tras, stąd często dochodzi do pomyłek. Dużo łatwiej jest w miastach na prawach powiatu, gdzie kompetencje miasta (gminy) oraz powiatu skupiają się w rękach prezydenta miasta i jego aparatu (urzędu). Dużo trudniej jest w powiatach ziemskich. Listę dróg podlegających pod dane starostwo można znaleźć często na stronach internetowych takich urzędów. Pomocne są także plany zagospodarowania przestrzennego, również publikowane w sieci.

Zazwyczaj drogi powiatowe posiadają swój numer, jednak nie jest on umieszczany na znakach i jest głównie używany w dokumentacji urzędniczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!