Minister Zdrowia: będzie złagodzenie obostrzeń na ferie zimowe

Obowiązujący od poniedziałku do piątku zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci poniżej 16. roku życia bez obecności rodzica lub prawnego opiekuna w godzinach 8:00-16:00 będzie zniesiony – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie już we wtorek, 5 stycznia.  

Minister Zdrowia: będzie złagodzenie obostrzeń na ferie zimowe
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 stycznia 2021

Mniejsze obostrzenia na ferie

Przypomnijmy. W październiku 2020 roku w Polsce został wprowadzony zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci i młodzieży w robocze dni od 8:00 do 16:00. Obostrzenie nazywane przekornie przez młodzież „godziną policyjną dla dzieci”, spełniało swoją rolę w okresie nauki szkolnej, kiedy lekcje były realizowane w trybie zdalnym. W poniedziałek, czyli w pierwszy dzień ogólnopolskich ferii resort zdrowia zdecydował się na zniesienie zakazu. Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej minister Niedzielski, chodzi o umożliwienie młodym osobom przebywania na świeżym powietrzu, bez konieczności obecności osób dorosłych.

Rozporządzenie w  tej sprawie ma zostać opublikowane jeszcze w poniedziałek. Formalne zezwolenie na samodzielne przemieszczanie się dzieci między ósmą a szesnastą ma obowiązywać od wtorku, 5 stycznia, czyli drugiego dnia ogólnopolskich ferii zimowych.

Czy dzieci powrócą do szkół po feriach?

Na to kluczowe z punktu widzenia dzieci, rodziców i nauczycieli pytanie nikt nie zna odpowiedzi. Jak powiedział w poniedziałek w porannej rozmowie z radiem RMF FM Adam Niedzielski, ostateczna decyzja o powrocie dzieci do szkół, nie zostanie podjęta z dużym wyprzedzeniem. Wszystko będzie zależało od liczby nowych zachorowań na COVID-19. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że jako pierwsi powrócą uczniowie z klas I-III, o ile poziom nowych zachorowań nie będzie przekraczał liczby 10.000 w skali doby. Ostateczna decyzja będzie jednak należała do rządu.

Kilka godzin później podczas konferencji prasowej, minister zdrowia nazwał ferie „krytycznym okresem”, od którego zależy, czy nastąpi kolejne poluzowanie obowiązujących obostrzeń.

Zniesienie obostrzeń dla dzieci na czas ferii

O zniesienie zakazu wychodzenia z domu bez opieki apelowali m.in. pedagodzy oraz psychologowie, którzy zwracali uwagę na poważne konsekwencje dla psychiki i samopoczucia młodego człowieka, który bez rodziców, nie może wyjść z domu w godzinach, w których trwa, krótki wciąż dzień. W sytuacji, w której nie są możliwe wyjazdy na zimowiska czy urlopy z rodziną, zezwolenie na wyjście z domu jest absolutnym minimum, potrzebnym do zapewnienia prawidłowego rozwoju dzieci przed ukończeniem 16. roku życia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!