fb

Zmiany na poczcie. List polecony wyślemy bez znaczka?

Od 1 maja 2021 klientów Poczty Polskiej czekają spore zmiany w kwestii nadawania przesyłek rejestrowanych. Chodzi m.in. o znaczki na list polecony. Sprawdź co jeszcze ulegnie zmianie.  

Zmiany na poczcie. List polecony wyślemy bez znaczka?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 5 stycznia 2021

Polecony bez znaczka, od kiedy?

Jak czytamy na stronie poczta-polska.pl, od maja 2021 r. Poczta Polska wprowadzi tzw. standaryzację dla przesyłek rejestrowanych. Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane będzie można nadawać tak jak paczki czy przesyłki wartościowe, czyli  bez znaczka pocztowego. Początkowo zmiany miały zacząć obowiązywać od lutego, jednak “odpowiadając na oczekiwania klientów przełożyliśmy czas wdrożenia nowego rozwiązania o trzy miesiące”. – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Jaki znaczek na list polecony?

Po wprowadzeniu zmian nadawca będzie zobowiązany jedynie wypełnić potwierdzenie nadania, następnie przekazać przesyłkę pracownikowi poczty. Brak wymogu naklejania znaczków na przesyłki listowe rejestrowane ma na celu uprościć proces ich nadawania. Oprócz tego, skróceniu ma też ulec czas przeznaczony na obsługę w placówce pocztowej.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Pocztę Polską:

“Po 1 maja 2021 r. znaczki pocztowe będzie można wykorzystywać do opłaty nierejestrowanych przesyłek listowych w obrocie krajowym i zagranicznym oraz do celów kolekcjonerskich”.

List polecony, co trzeba wypełnić?

Dzięki wspomnianym zmianom, wystarczy że wypełnimy potwierdzenie nadania i przekażemy przesyłkę do nadania pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za przesyłkę zostanie naniesione przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R, która zostanie rozbudowana o specjalne pole do tego przeznaczone.

Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem paskowym 

Ile kosztuje znaczek na list polecony?

Według cennika dostępnego na stronie poczta-polska.pl, ceny znaczków przewidzianych dla przesyłek poleconych wynoszą:

  • Polecony priorytetowy, do 350 g, Gabaryt A — 6,80 zł

  • Polecony priorytetowy, od 350 do 1000 g, Gabaryt A — 7,20 zł

  • Polecony priorytetowy, od 1000 g do 2000 g, Gabaryt A — 11,00 zł

  • Polecony priorytetowy, do 350 g, Gabaryt B — 10,00 zł

  • Polecony priorytetowy, od 350 g do 1000 g, Gabaryt B — 11,00 zł

  • Polecony priorytetowy, od 1000 g do 2000 g, Gabaryt B — 14,50 zł

Czy znaczki pocztowe nadal będą potrzebne?

Biuro prasowe Poczty Polskiej informuje, że brak konieczności naklejania znaczków na przesyłki listowe rejestrowane uprości proces ich nadawania i skróci czas obsługi w placówce pocztowej. Znaczki pocztowe nadal będzie można wykorzystywać do opłacenia przesyłek listowych nierejestrowanych oraz do celów kolekcjonerskich. ​

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!