Rowerzyści będą musieli jeździć w kaskach? Jest odpowiedź ministerstwa

Kolejne kraje wprowadzają obowiązek jazdy w kasku dla wszystkich rowerzystów lub wyłącznie nieletnich użytkowników jednośladów. Wygląda na to, że w Polsce prędko tego typu przepisy nie wejdą w życie – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury na pytania parlamentarzystów w tej sprawie. Czy będzie obowiązek jazdy w kasku dla rowerzystów? Czy taki nakaz można wprowadzić dla użytkowników hulajnóg elektrycznych?

Rowerzyści będą musieli jeździć w kaskach? Jest odpowiedź ministerstwa
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 stycznia 2021

Czy będzie obowiązek jazdy w kasku na rowerze lub hulajnodze?

Obecnie Ministerstwo Infrastruktury nie prowadzi działań zmierzających do wprowadzenia obowiązku stosowania kasków ochronnych zarówno przez rowerzystów, jak i kierujących hulajnogami elektrycznymi — czytamy w odpowiedzi resortu na pytanie grupy posłów. Ministerstwo zaznacza jednak, że w ramach wielu działań edukacyjnych propagowana jest jazda w tego typu zabezpieczeniach.

Oznacza to, że kwestia jazdy na rowerze lub hulajnodze w kasku będzie nadal jedynie sprawą wyboru rowerzysty, a w przypadku nieletnich – ich rodziców lub opiekunów prawnych. Nie zmienia to faktu, że organizatorzy turystycznych rajdów rowerowych czy wycieczek mają prawo wprowadzić do regulaminu takiej imprezy obowiązek posiadania kasku np. przez nieletnich rowerzystów.

W jakich krajach kaski dla rowerzystów są obowiązkowe?

Jak wylicza portal prawodrogowe.pl, powołując się na treść zapytania grupy posłów — „obowiązek jazdy w kasku dla rowerzystów został wprowadzony m.in. w Finlandii, Hiszpanii, Słowacji, na Malcie, czy też w niektórych stanach USA, Kanady, w Australii i Nowej Zelandii. Wiele krajów zdecydowało się natomiast na wprowadzenie obowiązku noszenia kasku przez dzieci. Takie przepisy znajdziemy w Szwecji, Estonii, Islandii, Czechach, Chorwacji, Austrii, Japonii czy w Korei Południowej”.

Wiadomo zatem, że w tej grupie w najbliższym czasie nie pojawi się Polska. Nie zmienia to jednak faktu, że należy się poważnie zastanowić nad indywidualnym zabezpieczeniem i zakupem kasku bezpieczeństwa dla siebie i bliskich, którego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Skuteczność kasków rowerowych

Do stosowania kasków rowerowych przekonują wyniki licznych badań związanych z bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Nawet najprostsze modele kasków bezpieczeństwa mogą uchronić głowę rowerzysty przed poważnymi urazami, lub znacząco zminimalizować skutki uderzenia głowy o twarde podłoże czy w samochód.

Jak często należy zmieniać kask rowerowy?

W przypadku kasku rowerowego istnieje podobna zasada jak w przypadku fotelików dla dzieci. Jeżeli mieliśmy go na sobie w trakcie wypadku na rowerze i uderzyliśmy nim np. w podłoże, powinniśmy wymienić go na nowy. Powstałe w ten sposób mikrouszkodzenia mogą spowodować znaczne osłabienie jego struktury i słabsze zabezpieczenie w przypadku kolejnego niebezpiecznego zdarzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!