Oczekujesz na zabieg planowy? Musisz to wiedzieć

Szpitale powinny wznowić realizację zabiegów planowych – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak zaznaczono w krótkim komunikacie, dotychczasowe wznowienie świadczeń planowych w związku z trwającą pandemią należy przyjąć na nieobowiązujące. Oznacza to, że jeśli oczekujesz na zabieg, możesz zostać jemu poddany w niedługim terminie.

Oczekujesz na zabieg planowy? Musisz to wiedzieć
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 stycznia 2021

Kiedy wznowienie zabiegów planowych?

NFZ w swoim komunikacie poinformował, że jego decyzja ma związek z poprawą sytuacji epidemicznej. Wobec tego, dotychczasowe zalecenia ograniczenia udzielania planowych świadczeń, które zostały wydane w obawie przed transmisją koronawirusa oraz w związku z potrzebą zwolnienia łóżek szpitalnych „należy przyjąć za niezobowiązujące

Powody ograniczenia zabiegów planowych?

Doskonale pamiętamy sceny m.in. z listopada ub.r. kiedy w szpitalach brakowało miejsca dla pacjentów, także z wyraźnymi objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa. W związku z tym, służba zdrowia maksymalnie przestawiła tryb swojego działania. Część szpitali zostało przekształconych na placówki zakaźne o profilu „covidowym” a pacjenci z innymi schorzeniami byli odsyłani czasem do odległych szpitali. W związku z tą sytuacją wiele zabiegów i świadczeń, niezwiązanych z ratowaniem ludzkiego życia, zostało odwołanych.

Czy mróz może uszkodzić komputer?Czy mróz może uszkodzić komputer? Martyna Kowalska

Teraz NFZ zapala zielone światło dla odłożonych w czasie świadczeń. „W sytuacji ograniczonej lub czasowo zawieszonej realizacji świadczeń wykonywanych planowo Centrala Funduszu zaleca wznowienie ich udzielania” — napisano na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Środki ostrożności w związku z COVID-19

NFZ przypomina, że w dalszym ciągu obowiązuje zasada minimalizacji ryzyka zakażeniem koronawirusem. „W każdym przypadku podjęcia decyzji o udzieleniu świadczenia planowego należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, uwzględniając także prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2”- wyjaśniono w komunikacie funduszu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!