Oczekujesz na zabieg planowy? Musisz to wiedzieć

Szpitale powinny wznowić realizację zabiegów planowych – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak zaznaczono w krótkim komunikacie, dotychczasowe wznowienie świadczeń planowych w związku z trwającą pandemią należy przyjąć na nieobowiązujące. Oznacza to, że jeśli oczekujesz na zabieg, możesz zostać jemu poddany w niedługim terminie.

Oczekujesz na zabieg planowy? Musisz to wiedzieć
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 stycznia 2021

Kiedy wznowienie zabiegów planowych?

NFZ w swoim komunikacie poinformował, że jego decyzja ma związek z poprawą sytuacji epidemicznej. Wobec tego, dotychczasowe zalecenia ograniczenia udzielania planowych świadczeń, które zostały wydane w obawie przed transmisją koronawirusa oraz w związku z potrzebą zwolnienia łóżek szpitalnych „należy przyjąć za niezobowiązujące

Powody ograniczenia zabiegów planowych?

Doskonale pamiętamy sceny m.in. z listopada ub.r. kiedy w szpitalach brakowało miejsca dla pacjentów, także z wyraźnymi objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa. W związku z tym, służba zdrowia maksymalnie przestawiła tryb swojego działania. Część szpitali zostało przekształconych na placówki zakaźne o profilu „covidowym” a pacjenci z innymi schorzeniami byli odsyłani czasem do odległych szpitali. W związku z tą sytuacją wiele zabiegów i świadczeń, niezwiązanych z ratowaniem ludzkiego życia, zostało odwołanych.

Czy mróz może uszkodzić komputer?Czy mróz może uszkodzić komputer? Martyna Kowalska

Teraz NFZ zapala zielone światło dla odłożonych w czasie świadczeń. „W sytuacji ograniczonej lub czasowo zawieszonej realizacji świadczeń wykonywanych planowo Centrala Funduszu zaleca wznowienie ich udzielania” — napisano na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Środki ostrożności w związku z COVID-19

NFZ przypomina, że w dalszym ciągu obowiązuje zasada minimalizacji ryzyka zakażeniem koronawirusem. „W każdym przypadku podjęcia decyzji o udzieleniu świadczenia planowego należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, uwzględniając także prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2”- wyjaśniono w komunikacie funduszu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!