Chwila prawdy od ZUS - Informacja o stanie rozliczeń dla płatników

Rozpoczyna się coroczna akcja ZUS polegająca na informowaniu płatników o stanie rozliczeń za 2020 rok. W tym roku na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) będzie można zobaczyć saldo kont oraz rozliczenie wpłat dokonanych w 2020 roku na NRS, czyli indywidualny numer rachunku składkowego.  

Chwila prawdy od ZUS - Informacja o stanie rozliczeń dla płatników
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 stycznia 2021

Kiedy otrzymam informację o rozliczeniu z ZUS?

Jak napisał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat są rozsyłane od 7 stycznia 2021 roku. Łącznie w najbliższych dniach swoje zestawienie otrzyma około 2,5 mln płatników.

Dlaczego ZUS rozsyła informację o stanie rozliczeń?

Chodzi o to, by każdy płatnik dowiedział się, czy w rozliczeniach za ubiegły rok, na jego koncie znalazła się nadpłata, niedopłata lub idealne rozliczenie „na zero”. ZUS przekaże dokładną wysokość wszystkich wpłat w ub.r oraz należności, które zostały rozliczone tymi wpłatami.

Informacja jest szczególnie istotna dla osób, które spłacają obecnie zadłużenie rozłożone na raty. W ten sposób dowiedzą się, jaka kwota pozostała im jeszcze do wpłacenia.

Niedopłata na koncie ZUS – co robić?

Jeżeli na koncie płatnika pojawiła się niedopłata, może ona zostać rozłożona na raty. W grę wchodzi także złożenie wniosku o ulgę. Osobą, która może udzielić nam informacje na ten temat, jest doradca ds. ulg i umorzeń z ZUS. Pomoże nam on także wypełnić wniosek oraz skompletować niezbędne dokumenty.

Jeżeli niedopłata nie jest wysoka, wówczas istnieje możliwość jej spłaty poprzez powiększenie najbliższej wpłaty na rozliczenie składek.  Należy jednak uwzględnić przy tym odsetki za zwłokę.

Nadpłata na koncie ZUS – co mogę z nią zrobić?

Jeżeli informacja od ZUS wykazuje nadpłatę, wówczas można pomniejszyć ją z kwoty składek, które będziemy wpłacać w najbliższym terminie. Mało kto o tym wie, że istnieje także możliwość wystąpienia z wnioskiem o zwrot nadwyżki figurującej na koncie. Do tego będzie nam potrzebne wypełnienie wniosku  RZS. Wówczas ZUS wróci nam należne środki na konto, którego numer figuruje w dokumentacji płatnika.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!