Jak będą wyglądały zajęcia klas I-III po 18.01?

Jak już pisaliśmy, dzieci najmłodszych roczników szkół podstawowych wracają do szkół zaraz po feriach zimowych. I choć dla wielu rodziców decyzja resortu edukacji może oznaczać powrót do normalności, organizacja zajęć w szkołach będzie się znacząco różniła od tego, co znamy sprzed lockdownu.  

Jak będą wyglądały zajęcia klas I-III po 18.01?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 stycznia 2021

Pandemia a zajęcia stacjonarne

Z uwagi na trwającą pandemię Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz resortem zdrowia przygotowało wytyczne dla szkół, w których od 18 stycznia rozpoczną się zajęcia stacjonarne.

W dużej części pokrywają się one z obostrzeniami, jakie znamy z pierwszego półrocza i zajęć prowadzonych między 1 września a 9 listopada 2020 roku, jednak z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację, wytyczne zostały lekko zmodyfikowane.

W nowych wytycznych znalazły się rekomendacje z zakresu organizacji lekcji, higieny, czyszczenia oraz dezynfekcji przestrzeni w szkole. Pochylono się również nad kwestiami związanymi z gastronomią oraz określono procedury na wypadek podejrzenia zakażenia u pracownika danej placówki oświatowej.

Droga do szkoły w czasie pandemii

Podobnie jak było to jesienią ub.r., do szkoły mogą przychodzić jedynie uczniowie bez objawów, które mogą sugerować infekcję dróg oddechowych. Ważne jest także, by domownicy nie przebywali w izolacji. Jeśli tak się dzieje, uczeń powinien pozostać domu

Uczniowie mogą być przyprowadzani i odbierani ze szkoły wyłącznie przez opiekunów bez objawów chorobowych, które mogłyby sugerować jakąkolwiek infekcję układu oddechowego. W przestrzeni publicznej – w drodze do i ze szkoły zarówno opiekunów, jak i uczniów, obowiązują maseczki zasłaniające usta oraz nos.

Wejście do szkoły a COVID-19

Przy wejściu do szkoły powinny znajdować się regularnie napełniane dozowniki z płynem do dezynfekcji dłoni. Każda osoba wchodząca do budynku szkoły podlega obowiązkowi dezynfekcji rąk. Stosowna informacja wraz z instrukcją powinna znajdować się przy wejściu.

Opiekunowie, którzy odprowadzają dzieci, mogą wejść jedynie do wspólnej przestrzeni szkoły, z zachowaniem dystansu 1,5 metra od innych osób i pracowników szkoły, posiadać maseczkę oraz dezynfekować dłonie. Jeśli nie jest to możliwe, powinni korzystać z jednorazowych rękawiczek.

Czy maseczki dla uczniów klas I-III są obowiązkowe?

Każde dziecko powinno być wyposażone w wygodną maseczkę do zakrywania ust i nosa. Musi jej używać w przestrzeni wspólnej budynku szkoły, a poza placówką oświatową w każdym miejscu publicznym.

Objawy choroby u ucznia – co robić?

Zgodnie z zaleceniami musi istnieć szybka oraz skuteczna komunikacja nauczyciela z opiekunami ucznia, na wypadek pojawienia się jakichkolwiek objawów choroby. Każda szkoła musi posiadać przynajmniej jeden bezdotykowy termometr, który będzie dezynfekowany po sprawdzeniu każdej grupy.

Jeżeli wystąpią u ucznia objawy choroby, które mogą sugerować infekcję górnych dróg oddechowych (duszności, kaszel), oraz gdy temperatura ciała przekroczy 38°C, dziecko powinno zostać odizolowane w odrębnym pomieszczeniu, z zachowaniem odstępu minimum 2 metrów od innych osób. W takim wypadku o zaistniałej sytuacji powinni natychmiast zostać poinformowani rodzice w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły, najlepiej własnym środkiem transportu.

Organizacja pracy szkoły podczas pandemii

Kluczową sprawą w takiej sytuacji jest zapewnienie dystansu między osobami, które przebywają na terenie szkoły. Każda klasa przebywająca w części wspólnej budynku nie może kontaktować się z innymi grupami. Trzeba wziąć to pod uwagę, ustalając rozmieszczenie klas, plan lekcji, rozkład godzinowy przerw oraz korzystania ze stołówki czy zajęć na boisku. Generalną zasadą jest: jedna klasa – jedna sala lekcyjna.

Wszelkie sprzęty sportowe podlegają regularnemu myciu i dezynfekcji. Uczniowie nie powinny wymieniać się przyborami między sobą. Same podręczniki i przybory można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu. Służby sanitarne zalecają częste wietrzenie sal i korytarzy. Wskazane jest także przebywanie w miarę możliwości na świeżym powietrzu na terenie szkoły, Może być to boisko, skwer czy plac zabaw. Podczas lekcji wychowania fizycznego można prowadzić zajęcia, które pozwalają na zachowanie dystansu, zatem niewskazane są dyscypliny kontaktowe, czy wykonywanie ćwiczeń w parach.

Oficjalne wytyczne dla szkół

Oficjalne wytyczne dla szkół w związku z powrotem do zajęć klas I-III można znaleźć na stronie internetowej resortu edukacji, gdzie zamieszczono m.in. pliki.pdf z dokładnym wykazem działań i obostrzeń. Materiały są dostępne tutaj

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!