Szczepienia przeciw COVID-19 – jak się zapisać?

Szczepienia przeciw COVID-19 będą stopniowo dostępne dla kolejnych grup obywateli. Jak się zapisać? Już teraz wszyscy, którzy ukończyli 80. rok życia, mogą się zapisać na szczepienie. Nieco młodsi, między 70. a 79. rokiem życia będą mogli skorzystać z zapisów po 22 stycznia. Pozostałe grupy wiekowe, mogą póki co zgłosić chęć zaszczepienia w przyszłości.

Szczepienia przeciw COVID-19 – jak się zapisać?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 stycznia 2021

Zapisy na szczepienie 80+

W przypadku osób w wieku 80+ można zapisać się na szczepienie na kilka sposobów. Pierwszym jest osobista wizyta przychodni. Innym, bezpieczniejszym sposobem jest kontakt z numerem 989 lub poprzez proces e-rejestracji. Niewykluczone, że w ostatnim z wymienionych przypadków, konieczna okaże się pomoc dzieci lub wnuków. E-rejestracja wymaga bowiem po pierwsze łącza internetowego, po drugie zaś posiadania Profilu Zaufanego lub e-dowodu osobistego. Jak informuje portal pacjent.gov.pl „Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym”

Zapisy na szczepienie 70+

Osoby, które nie mają jeszcze osiemdziesięciu lat, ale ukończyły już siedemdziesiąty rok życia, mogą skorzystać z zapisów po 22 stycznia. Szczepienia dla tej grupy wiekowej wystartują niedługo później, bo w poniedziałek 25 stycznia. Proces zapisów będzie wyglądał tak samo, jak przedstawiony wyżej dla starszej grupy wiekowej.

Jak długo ważne jest e-skierowanie na szczepienie?

Podobnie jak każde inne e-skierowanie, również to dotyczące szczepień jest ważne przez 90 dni. W razie upłynięcia tego terminu, należy poprosić swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o wydanie kolejnego.

Zapisy na szczepienie dla wszystkich

Osoby między 18. a 69. rokiem życia, z pewnością dłużej poczekają na swoją kolej do szczepienia. Niemniej już teraz, mogą zgłosić chęć zaszczepienia się korzystając ze specjalnego formularza na stronie  https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. Dopiero wówczas, kiedy dana grupa wiekowa zostanie objęta szczepieniami, osoba zgłoszona otrzyma na wskazany adres e-mail informację o tym, że zostało wystawione potrzebne e-skierowanie oraz że można już zapisać się na szczepienie.

Jak zgłosić chęć szczepienia?

Można to zrobić przez infolinię Narodowego Programu Szczepień, lub przez stronę www.szczepimysie.pacjent.gov.pl. Strona wymaga tylko kilku podstawowych danych jak imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail oraz opcjonalnie numer telefonu. Po przesłaniu danych, na podany adres mailowy przyjdzie wiadomość weryfikacyjna, którą należy potwierdzić klikając we wskazane miejsce. Po tym procesie powinna pojawić się informacja, że nasze zgłoszenie chęci szczepienia zostało przyjęte przez system.

Informacje na temat szczepień

Wszelkie pytania i wątpliwości związane ze szczepieniami można zgłaszać przez telefon pod numerem rządowej infolinii 989, lub skorzystać z czatu wideo na stronie gov.pl/szczpimysie.

Pytania można kierować także na adres mailowy: [email protected]

Bazą danych informacji o szczepionkach oraz Narodowym Programie Szczepień są również strony internetowe  www.gov.pl/web/koronawirus oraz https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!