Oszustwo nigeryjskie – kobieta straciła 90 tysięcy złotych

Mieszkanka Sądecczyzny straciła 90 tys. złotych, dając się oszukać człowiekowi, z którym korespondowała w internecie przez rok. Mężczyzna przedstawiał się jako Amerykanin, pracujący na platformie wiertniczej, który potrzebuje pomocy w związku z trudną sytuacją życiową. Jak informuje małopolska policja, oszust obiecał kobiecie za pomoc złoto i 2,5 mln dolarów.

Oszustwo nigeryjskie – kobieta straciła 90 tysięcy złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 stycznia 2021

Pomoc dla nieznanej osoby

Jak relacjonują służby prasowe małopolskiej policji, oszust nawiązał znajomość z poszkodowaną na znanym portalu społecznościowym, po czym korespondencja przeniosła się do jednego z komunikatorów. Oszust podawał się za obywatela USA w trudnej sytuacji życiowej, który pracuje na platformie wiertniczej. Mężczyzna, po zdobyciu zaufania Polki prosił o pomoc finansową niezbędną do powrotu do swojego kraju. Zgoda poszkodowanej uruchomiła całą serię kolejnych przelewów. W ciągu jednego roku była to seria kilkunastu transferów finansowych na różne konta i w różnych walutach. W zamian, po rzekomym powrocie do kraju Amerykanin obiecał kobiecie wartościową przesyłkę ze złotem i milionami dolarów.

Mieszkanka Małopolski oszacowała łączną wartość przelewów na ponad 90 tys. złotych. Po czasie bezskutecznego oczekiwania na wartościową przesyłkę kobieta zgłosiła sprawę na Policji.

Na czym polega oszustwo nigeryjskie?

Jak wyjaśnia policja, wyżej przedstawiona historia to typowy scenariusz tzw. oszustwa nigeryjskiego. Polega na wciągnięciu ofiarę w grę psychologiczną, opartą na komunikacji przez internet. Najczęściej wiadomości są pisane kiepskim językiem angielskim lub polskim, a wiadomości są generowane poprzez translatory internetowe. Fikcyjne historie oszustów zazwyczaj opierają się na „odgrywaniu ról” amerykańskich lekarzy, żołnierzy stacjonujących na Bliskim Wschodzie, wspomnianych pracowników platform wiertniczych.

Oszuści obiecują przesłanie paczki z gotówką lub wartościowymi przedmiotami, która jest albo rekompensatą za pomoc, albo, którą odbiorą po przyjeździe do Polski. Czasem mechanizm wyłudzenia polega na opłaceniu kosztów przesyłki, cła, transportu etc.

Kradzież tożsamości. Jak zgłosić bezprawne wykorzystanie swoich danych osobowychKradzież tożsamości. Jak zgłosić bezprawne wykorzystanie swoich danych osobowych Mikołaj Frączak

Warianty oszustwa nigeryjskiego

Oszuści proponują przekazanie dużej sumy pieniędzy również za pośrednictwo w odzyskaniu pieniędzy np. przez uchodźcę politycznego, syna obalonego przywódcy kraju afrykańskiego etc. Generalnie scenariusz przedstawiany w elektronicznej komunikacji, może wydawać się wiarygodny dla potencjalnej ofiary, która daje się wplątać w sztucznie zaaranżowaną intrygę.

Innym wariantem jest także wygrana w zagranicznej loterii, w której poszkodowany nie brał udziału, ale jednak dzięki grze psychologicznej daje się namówić na poniesienie kosztownych opłat.

Oszustwo nigeryjskie opiera się także na informacji o spadku po osobie, której poszkodowany nawet nie zna. Historię mają uwiarygodnić oficjalne skany pism z urzędów podatkowych, banków czy kancelarii prawnych.

Oszustwo nigeryjskie – kiedy poinformować policję

Jak informuje w komunikacie prasowym małopolska policja „by uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy, przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, zwłaszcza wtedy, gdy proszą o pieniądze. O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!