Rejestr zastawów, co to jest?

Zastaw rejestrowy to popularna forma zabezpieczania wierzytelności. Jak sprawdzić samochód w rejestrze zastawów? Jakie są opłaty za rejestr zastawów? Na co uważać kupując samochód z drugiej ręki?

Rejestr zastawów, co to jest?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 19 stycznia 2021

Zestaw rejestrowy, czym jest?

Wierzyciel z chwilą ustanowienia zastawu rejestrowego nabywa prawo do dochodzenia zaspokojenia swojej wierzytelności z obciążonego przedmiotu. Nie ma znaczenia czyją aktualnie jest własnością. 

Zastaw rejestrowy jest rzeczowym prawem ograniczonym. Ograniczone prawa rzeczowe to tzw. prawa na rzeczy cudzej. Należą do nich: 

 • użytkowanie,

 • służebność,

 • zastaw, 

 • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu 

 • oraz hipoteka.

Celem zastawu rejestrowego jest zabezpieczenie wierzytelności na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych. Funkcją zastawu jest uprawnienie wierzyciela do zaspokojenia roszczeń z rzeczy obciążonej (bez względu na to czyją stała się własnością).

Przykładowo rzecz, którą chcemy kupić, np. samochód może być obciążony zastawem rejestrowym. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na kupno, warto taką rzecz sprawdzić w Rejestrze Zastawów Sądowych. Jest to bardzo istotne, ponieważ może się okazać, że osoba, która sprzedała nam daną rzecz sama kupiła ją na kredyt. Co więcej zabezpieczeniem spłaty kredytu był zastaw rejestrowy ustanowiony właśnie na tej rzeczy. W takiej sytuacji należy pamiętać, żę zastaw obciąża rzecz niezależnie od tego, kto stanie się jej kolejnym właścicielem.

Rejestry zastawów z reguły prowadzone są przy wydziałach gospodarczych sądów rejonowych. Ich siedziby zazwyczaj mieszczą się w miastach wojewódzkich. Na każde województwo przypada jeden sąd, w którym prowadzony jest rejestr zastawów. Wiąże się z tym tzw. właściwość miejscowa rejestrów zastawów, która jest wyznaczana na podstawie miejsca zamieszkania zastawcy. Co więcej raz wyznaczony rejestr zastawów nie zmienia się w przypadku dokonywania dalszych wpisów zastawu.

Rejestr zastawów opłaty

Lista opłat, pobieranych w postępowaniu sądowym dotyczącym zastawu rejestrowego:

 • opłata od wniosku o wpis zastawu rejestrowego do rejestru zastawów – 200 zł,

 • opłata od wniosku o zmianę wpisu w rejestrze zastawów – 100 zł,

 • opłata od wniosku o wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawów – 50 zł.

Rejestr zastawów, jak sprawdzić?

W celu sprawdzenia, czy dana rzecz znajduje się w rejestrze zastawów, możemy wybrać dwie metody. Pierwsza z nich wymaga osobistego stawiennictwa w sądzie. Mówiąc prościej, wiąże się ono z koniecznością wybrania się do sądu, oraz wypełnieniem formularza zgodnie z katalogiem sposobu opisu przedmiotu zastawu (katalog posiada aż 36 stron). 

Drugim i zdecydowanie prostszym sposobem jest sprawdzenie przez internet. Cały proces identyfikacji przebiega za pomocą serwisu sprawdzającego. W razie jakichkolwiek wątpliwości na podstawie kilku pytań jest on w stanie trafnie sklasyfikować daną rzecz i dokonać sprawdzenia w rejestrze zastawów. Oprócz tego sam czas sprawdzenia jest o wiele krótszy niż w przypadku pierwszego sposobu.

Co więcej, zamówienie na sprawdzenie samochodu w rejestrze zastawów, które zostało zlecone przez internet może zostać zrealizowane nawet w kilka godzin od momentu przesłania potwierdzenia dokumentującego dokonanie opłaty na ten cel. Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, skutkuje on uzyskaniem zaświadczenia z rejestru zastawów w formie papierowej ( w przypadku sprawdzenia osobiście) lub papierowej i skanu na e-mail (sprawdzenie przez internet).


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!