Lekarze spoza UE będą leczyć w Polsce. Dostali zgodę w systemie uproszczonym

Pierwszych pięciu lekarzy spoza UE tj. z Białorusi i Ukrainy otrzymało zgodę na wykonywanie swojego zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym – poinformowało ministerstwo zdrowia. Zdaniem ekspertów, może być to sposób, na podratowanie sytuacji kadrowej służy zdrowia.

Lekarze spoza UE będą leczyć w Polsce. Dostali zgodę w systemie uproszczonym
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 stycznia 2021

Czy lekarz spoza UE może leczyć w Polsce?

Jak tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski „Do tej pory lekarze spoza Unii Europejskiej, którzy chcieli pracować na rzecz polskiego systemu opieki zdrowotnej, mieli przed sobą różne bariery administracyjne”. Aby skrócić drogę lekarzy zza wschodniej granicy do polskich gabinetów i szpitali, resort zdrowia zdecydował o uproszczeniu procedury uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu. — Z końcem 2020 r. zostały przyjęte dwa akty prawne, które ułatwiły pracę w Polsce lekarzom lub lekarzom dentystom spoza terytorium państw członkowskich, jednocześnie gwarantując wysoką jakość leczenia Polaków – wyjaśnił podczas konferencji prasowej.

Skąd pochodzą zagraniczni lekarze?

MZ poinformowało, że jako pierwsi, zgodę na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce w ramach uproszczonego systemu otrzymało trzech obywateli Białorusi oraz obywatel i obywatelka Ukrainy. Decyzje w tej sprawie zostały wręczone w czwartek przez ministra Niedzielskiego.

Jak sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy?Jak sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy? Michał Górecki

Praca dla lekarza w Polsce spoza UE

Aktualnie polskie prawo dopuszcza trzy warianty ubiegania się o prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w ramach tzw. systemu uproszczonego. Wszystko zależy od posiadanych kwalifikacji medyków spoza Unii Europejskiej.

Każdy wariant dopuszcza pracę w Polsce na uproszczonych zasadach przez pięć lat. W tym czasie powinni spełnić wszystkie warunki kwalifikacyjne, dokładnie takie same jak w przypadku lekarzy polskich. Mowa o dyplomie ukończenia szkoły wyższej uznanym za równoważny z dyplomem polskich uczelni. W grę wchodzi nostryfikacja lub Lekarski Egzamin Weryfikacyjny, podyplomowy staż uznany przez ministra za odbyty lub faktycznie odbyty w naszym kraju. Konieczny będzie także Lekarski lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione w ciągu wspomnianych pięciu lat, zagraniczni lekarze stracą uprawnienia zawodowe w naszym kraju.

Uprawnienia lekarza spoza UE w Polsce

Jak informuje resort zdrowia, lekarz spoza Unii Europejskiej, któremu przyznano prawo do wykonywania zawodu w uproszczonym trybie, jest traktowany w Polsce tak samo, jak lekarz bez specjalizacji (niezależnie od wcześniejszego doświadczenia). Jego specjalizacja dotychczas zdobyta, może zostać uznana w momencie uzyskania Prawa Wykonywania Zawodu w charakterze nieograniczonym.

Czy lekarze ze wschodu chcą pracować w Polsce?

Jak wynika ze statystyk udostępnionych przez MZ do środy, 20 stycznia do resortu napłynęło 46 wniosków, z czego przeważająca część pochodzi z dwóch krajów spoza UE – Białorusi oraz Ukrainy. 34 wnioski dotyczą lekarzy, a pozostałe 12 lekarzy dentystów. Pięć postępowań, zostało zakończonych. Pozostałe muszą być przeanalizowane lub uzupełnione jeśli posiadają jakiekolwiek braki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!