Jak sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy?

Osoby, które wyrabiają dowód osobisty na ostatnią chwilę, np. w chwili utraty ważności starego dokumentu, ze szczególną niecierpliwością czekają na moment, w którym będą mogli odebrać nowy dokument. Bez niego nie można załatwić niemal żadnej urzędowej czy bankowej sprawy, wyjechać do innego kraju UE, czy potwierdzić tożsamości na poczcie. Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest gotowy, do odebrania w urzędzie?

Jak sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 stycznia 2021

Kiedy wyrobić dowód osobisty?

Jeszcze dwie dekady temu, odbiór dowodu osobistego był dodatkowym „prezentem” z okazji osiągnięcia pełnoletniości. Dziś najważniejszy dokument w RP można wyrobić nawet małym dzieciom. W przypadku pilnego wyjazdu za granicę wewnętrzną UE do innego kraju członkowskiego, to od terminu wyrobienia dowodu zależy, czy będzie możliwość podróży do innego państwa członkowskiego w wybranym czasie.

Jak długo czeka się na dowód osobisty?

Dowody osobiste są przygotowywane przez Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie. Do urzędów dostarcza je policja. Co do zasady, nowy dowód osobisty (włączając w to e-dowód) można odebrać po miesiącu, a dokładnie rzecz biorąc, po 30 dniach od złożenia w urzędzie stosownego wniosku.

Praktyka jednak pokazuje, że dokument jest do odebrania wcześniej! To oznacza, że w większości przypadków dokument odbierzemy przed terminem wskazanym przez urzędnika. Jedynie w rzadkich przypadkach termin ten ulega wydłużeniu.

Pomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużonaPomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużona Michał Górecki

Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest gotowy?

Aby sprawdzić, czy nasz nowy dowód osobisty jest gotowy, wcale nie musimy wybierać się do urzędu, a nawet do niego telefonować. Wystarczy komputer lub komórka z dostępem do internetu. Po pierwsze, przygotujmy potwierdzenie złożenia wniosku, jakie otrzymaliśmy w urzędzie gminy. Potem wchodzimy na stronę, do której link znajduje się tutaj. W odpowiednim polu należy wpisać numer wniosku i kliknąć „sprawdź”.

Odpowiedź otrzymujemy natychmiast. Można ją pobrać na swój komputer i wydrukować. Wygenerowany w ten sposób druk nie jest jednak dokumentem urzędowym. Nie zastąpi nam dowodu, nie będzie też dowodem w sprawie.

Czy e-dowód osobisty jest obowiązkowy?

Nie. Dowody z warstwą elektroniczną wydawane są od marca 2019 roku. Wszystkie dowody, które zostały wydane wcześniej, a ich termin ważności nie upłynął, w dalszym ciągu są ważne. Oczywiście stary dowód można wymienić na nowszą wersję w dowolnym momencie, jeśli jest taka potrzeba.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!