NFZ: Czy ubezpieczeni w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce?

W związku z brexitem, który ostatecznie nastąpił z początkiem roku, NFZ opublikował komunikat dla polskich świadczeniodawców. Dla wielu przychodni czy szpitali kluczowa jest bowiem odpowiedź na pytanie, czy ubezpieczeni w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce? A jeśli tak, to na jakich zasadach? Chodzi m.in. o Polaków mieszkających na Wyspach, którzy przyjeżdżają do Polski i potrzebują pomocy lekarskiej.

NFZ: Czy ubezpieczeni w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 stycznia 2021

Prawo do świadczenia zdrowotnego dla osób ubezpieczonych w UK

Prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w Polsce przysługuje ubezpieczonym w Wielkiej Brytanii wyłącznie na podstawie dwóch międzynarodowych dokumentów. Po pierwsze jest to Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, po drugie zaś Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony.

Jakie dokumenty z UK potwierdzają prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce?

Prawo do leczenia w Polsce można potwierdzić jedynie odpowiednimi dokumentami. Osoba chcąca skorzystać z takich świadczeń powinna posiadać odpowiednie dokumenty. Są to:

1. Globalna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (GHIC);

2. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ/EHIC) pozostająca w obiegu;

3. Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ;

4.,Dokumenty S1/S2

Czym jest Globalna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Globalna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (GHIC) to zupełnie nowy dokument wprowadzony przez władze w Londynie. Jest wydawany od 11 stycznia 2021 roku. Dokument w formie karty otrzymują osoby, które mają prawo do niezbędnej opieki lekarskiej i świadczeń zdrowotnych wynikające z umowy o handlu i współpracy. Jak informuje NFZ tego typu dokument musi być akceptowany przez świadczeniobiorców w naszym kraju.

Karta swą kolorystyką nawiązuje do flagi brytyjskiej oraz jest zabezpieczona hologramem w formie flagi Zjednoczonego Królestwa, umieszczonym w prawym górnym rogu. Poza kolorystyką, do złudzenia przypomina Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej struktura i rozmieszczenie pól informacyjnych wygląda dokładnie tak samo. Nie powinno być więc problemów z jej rozpoznaniem oraz potwierdzeniem jej autentyczności.

Jak zgłosić zgon?Jak zgłosić zgon? Martyna Kowalska

Londyn informuje, że w późniejszym terminie, zostanie wprowadzony jeszcze jeden wzór karty GHIC dedykowany mieszkańcom Irlandii Północnej bez wizerunku brytyjskiej flagi. Alternatywny wzór nie jest jednak jeszcze wydawany.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego z Wielkiej Brytanii

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC) jest wydawana w dwóch wersjach – standardowej i studenckiej.

W pierwszym przypadku, karta CRA EKUZ jest wydawana osobom, które posiadają prawo do niezbędnej opieki zdrowotnej wynikającej z umowy o wystąpieniu. Karta detalami różni się od znanego nam wzoru EKUZ. Posiada hologram flagi brytyjskiej oraz wyróżnik CRA na białym polu.

Z kolei studenckie karty CRA EKUZ wyróżnia kod przypisany dla danego kraju w numerze identyfikacyjnym PIN. Ustalenia przejściowe wskazują, że karty z literami PL oraz kodem innych państw członkowskich muszą być akceptowane przez świadczeniobiorców z Polski.

Może się zdarzyć, że osoba ubezpieczona w Wielkiej Brytanii będzie posiadała starą, ale wciąż ważną kartę EKUZ. Tego typu dokumenty nadal muszą być akceptowane mimo braku hologramu. Wszystkie karty, które zostały wydane przed 2020 rokiem, zawierają w prawym górnym rogu 12 gwiazd nawiązujących do symboliki Unii Europejskiej.

Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ a pacjenci z UK

Jak informuje NFZ, zasady dotyczące uprawnień związanych z posiadaniem Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ nie zmieniają się. Osoby, które są ubezpieczone na terenie Wielkiej Brytanii, a które nie posiadają EKUZ, mogą złożyć wniosek o taki certyfikat.

Dokumenty S1 i S2 a leczenie w Polsce

W komunikacie NFZ poinformowano, że nie ulega zmianie proces wydawania dokumentów S1 i S2. Co to oznacza? (cytujemy wyjaśnienie za NFZ)

1. Dokument S1/UK (wydawany w związku z pobytem stałym w Polsce) – oddział wojewódzki NFZ będzie rejestrował i wydawał na jego podstawie poświadczenie, które będzie okazywane u świadczeniodawcy.

2. Dokument S2/UK (wydawany w związku z leczeniem planowanym w Polsce) – będzie okazywany u świadczeniodawcy.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!