NFZ: Czy ubezpieczeni w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce?

W związku z brexitem, który ostatecznie nastąpił z początkiem roku, NFZ opublikował komunikat dla polskich świadczeniodawców. Dla wielu przychodni czy szpitali kluczowa jest bowiem odpowiedź na pytanie, czy ubezpieczeni w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce? A jeśli tak, to na jakich zasadach? Chodzi m.in. o Polaków mieszkających na Wyspach, którzy przyjeżdżają do Polski i potrzebują pomocy lekarskiej.

NFZ: Czy ubezpieczeni w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 stycznia 2021

Prawo do świadczenia zdrowotnego dla osób ubezpieczonych w UK

Prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w Polsce przysługuje ubezpieczonym w Wielkiej Brytanii wyłącznie na podstawie dwóch międzynarodowych dokumentów. Po pierwsze jest to Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, po drugie zaś Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony.

Jakie dokumenty z UK potwierdzają prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce?

Prawo do leczenia w Polsce można potwierdzić jedynie odpowiednimi dokumentami. Osoba chcąca skorzystać z takich świadczeń powinna posiadać odpowiednie dokumenty. Są to:

1. Globalna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (GHIC);

2. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ/EHIC) pozostająca w obiegu;

3. Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ;

4.,Dokumenty S1/S2

Czym jest Globalna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Globalna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (GHIC) to zupełnie nowy dokument wprowadzony przez władze w Londynie. Jest wydawany od 11 stycznia 2021 roku. Dokument w formie karty otrzymują osoby, które mają prawo do niezbędnej opieki lekarskiej i świadczeń zdrowotnych wynikające z umowy o handlu i współpracy. Jak informuje NFZ tego typu dokument musi być akceptowany przez świadczeniobiorców w naszym kraju.

Karta swą kolorystyką nawiązuje do flagi brytyjskiej oraz jest zabezpieczona hologramem w formie flagi Zjednoczonego Królestwa, umieszczonym w prawym górnym rogu. Poza kolorystyką, do złudzenia przypomina Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej struktura i rozmieszczenie pól informacyjnych wygląda dokładnie tak samo. Nie powinno być więc problemów z jej rozpoznaniem oraz potwierdzeniem jej autentyczności.

Jak zgłosić zgon?Jak zgłosić zgon? Martyna Kowalska

Londyn informuje, że w późniejszym terminie, zostanie wprowadzony jeszcze jeden wzór karty GHIC dedykowany mieszkańcom Irlandii Północnej bez wizerunku brytyjskiej flagi. Alternatywny wzór nie jest jednak jeszcze wydawany.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego z Wielkiej Brytanii

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC) jest wydawana w dwóch wersjach – standardowej i studenckiej.

W pierwszym przypadku, karta CRA EKUZ jest wydawana osobom, które posiadają prawo do niezbędnej opieki zdrowotnej wynikającej z umowy o wystąpieniu. Karta detalami różni się od znanego nam wzoru EKUZ. Posiada hologram flagi brytyjskiej oraz wyróżnik CRA na białym polu.

Z kolei studenckie karty CRA EKUZ wyróżnia kod przypisany dla danego kraju w numerze identyfikacyjnym PIN. Ustalenia przejściowe wskazują, że karty z literami PL oraz kodem innych państw członkowskich muszą być akceptowane przez świadczeniobiorców z Polski.

Może się zdarzyć, że osoba ubezpieczona w Wielkiej Brytanii będzie posiadała starą, ale wciąż ważną kartę EKUZ. Tego typu dokumenty nadal muszą być akceptowane mimo braku hologramu. Wszystkie karty, które zostały wydane przed 2020 rokiem, zawierają w prawym górnym rogu 12 gwiazd nawiązujących do symboliki Unii Europejskiej.

Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ a pacjenci z UK

KUPON RABATOWY

Jak informuje NFZ, zasady dotyczące uprawnień związanych z posiadaniem Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ nie zmieniają się. Osoby, które są ubezpieczone na terenie Wielkiej Brytanii, a które nie posiadają EKUZ, mogą złożyć wniosek o taki certyfikat.

Dokumenty S1 i S2 a leczenie w Polsce

W komunikacie NFZ poinformowano, że nie ulega zmianie proces wydawania dokumentów S1 i S2. Co to oznacza? (cytujemy wyjaśnienie za NFZ)

1. Dokument S1/UK (wydawany w związku z pobytem stałym w Polsce) – oddział wojewódzki NFZ będzie rejestrował i wydawał na jego podstawie poświadczenie, które będzie okazywane u świadczeniodawcy.

2. Dokument S2/UK (wydawany w związku z leczeniem planowanym w Polsce) – będzie okazywany u świadczeniodawcy.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich
firma

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich

W drugiej połowie 2020 roku sądy orzekły upadłość konsumencką prawie 8,5 tysiąca osób w Polsce  -informuje Krajowy Rejestr Długów. To dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy...
Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?
Samochód

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody na „ekologicznych” blachach. Wokół nich narosło jednak wiele nieporozumień, a błędy przy przydzielaniu rejestracji z zielonym tłem...
Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?
Ciekawostki

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?

Ta informacja może zmartwić filatelistów – Poczta Polska zapowiada koniec znaczków pocztowych, przynajmniej tych stosowanych do przesyłek rejestrowanych czyli np. listów poleconych. Znany jest...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!