Kradzież tożsamości. Jak zgłosić bezprawne wykorzystanie swoich danych osobowych

Każda osoba, która podejrzewa, że jej dane osobowe (np. imię, nazwisko, nr dowodu) zostały bezprawnie wykorzystane przez osobę trzecią, musi interweniować. Kradzież tożsamości może zakończyć się sporymi problemami, jak niechciane zobowiązania finansowe.Jak zgłosić bezprawne wykorzystanie swoich danych osobowych?

Kradzież tożsamości. Jak zgłosić bezprawne wykorzystanie swoich danych osobowych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 stycznia 2021

Ktoś wykorzystał dane z dowodu – jak reagować?

Kredyt w banku, komórka na raty, umowa z operatorem komórkowym – przestępcy na wiele sposobów mogą wykorzystać dane osobowe pokrzywdzonych. Stają się ich właścicielami np. w wyniku kradzieży dokumentów, lub znalezienia czyjegoś dowodu osobistego. Jeżeli rzeczywiście podejrzewamy, że ktoś wykorzystał dane w nieuprawniony sposób, należy bez zwłoki poinformować o tym fakcie policję. Ważne będzie także potwierdzenie z komendy policji, że dokonaliśmy takiego zgłoszenia. Dokument ten będzie nam potrzebny podczas wizyty w urzędzie lub kontaktu internetowego, podczas których będziemy zgłaszali fakt nieuprawnionego wykorzystania naszych danych osobowych. Po takim zgłoszeniu, dowód zostanie natychmiast unieważniony.

Inną ścieżką unieważnienia dowodu osobistego jest przedłożenie w urzędzie wydającym taki dokument decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który stwierdzi, że nasze dane osobowe zostały naruszone.

Kto może zgłosić kradzież tożsamości?

Zgodnie z przepisami, nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych może zgłosić każdy, kto podejrzewa, że padł ofiarą takiego procederu. Kluczowe jest jednak zachowanie wspomnianej wyżej kolejności działań. Najpierw zgłaszamy ten fakt do organów ścigania, później podejmujemy w tej sprawie kontakt z urzędem.

Jakie formalności przy zgłoszeniu kradzieży tożsamości

Zgłaszając taki fakt w urzędzie gminy, musimy wypełnić formularz zgłoszenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych, który znajdziemy na tej stronie. Wówczas będzie możliwość unieważnienia dowodu osobistego, którego numerem mogli, lub w dalszym ciągu mogą posługiwać się przestępcy.

Jak przestępcy przejmują dane osobowej

Aby nasze dane osobowe, w tym numer dowodu trafiły w ręce przestępców, wcale nie musimy fizycznie stracić dokumentu w wyniku zagubienia lub kradzieży. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zachowali ostrożność podczas wypełniania jakichkolwiek formularzy w formie tradycyjnej czy w internecie. Pod żadnym pozorem nie wysyłajmy nikomu skanu lub kserokopii naszego dowodu osobistego. Nie pozwalajmy również na takie działania jakimkolwiek usługodawcą, z którymi podpisujemy umowy.

Niebezpieczne są także strony internetowe działające w oparciu o phishing. Są to witryny do złudzenia przypominające stronę naszego banku, ubezpieczyciela czy innej instytucji, na których jesteśmy proszeni o podanie danych osobowych. Jeśli mamy podejrzenia co do autentyczności takiej strony, skontaktujmy się z naszym bankiem, czy inną instytucją, która prosi nas o podanie szczegółowych danych.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!